1967 itt.
Ekkor 17 éves voltam.
Kitekintés:
Új gazdasági mechanizmus bevezetése Magyarországon.
Alexander Dubčeket választották a CSKP első titkárának.
Diáklázadások és általános politikai sztrájk Franciaországban.
Meggyilkolták Martin Luther Kinget és Robert Kennedyt.
A Varsói Szerződés csapatai megszállták Csehszlovákiát.
Nixon megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Aláírták az atomsorompó szerződést.
Olimpia Mexikóban. Bob Beamon 890 centi távolugrásban. Fosbury háttal a léc fölött (Fosbury flop). 10 magyar aranyérem.
Irodalmi Nobel-díj: Kavabata Jaszunari
Ebben az évben születtek:
Bartis Attila, Börcsök Enikő, Lukács László (Tankcsapda), Bajnai Gordon, Malek Andrea, Celine Dion, Ákos, Mika Hakkinen, Owen Wilson, Lucy Liu, Brendan Fraser, Cuba Gooding Jr., Will Smith
Elhunytak:
Seress Rezső, Hamvas Béla, Dobi István, John Steinbeck, Marcel Duchamp, Jurij Gagarin
A Wikipedia 1968-ról szóló cikke két Dubček-Kádár találkozót is említ Komáromban, megfeledkezik róla, hogy volt egy harmadik is júniusban, melyhez személyes emlékeim is fűződnek. Ha valakit esetleg érdekel, elolvashatja a Dubček, Obsidian és egy mózeskosár című írásban.
Furcsa így utólag belegondolni, hogy történelmi eseményeket éltünk át. A Csehszlovák események jelentőségét persze kamaszként is megértettem talán, de diákmozgalmak jelentőségét csak később ismertem fel, és hogy egy nemzedékek jelzője lesz: „hatvannyolcas”. Nos, azt hiszem nem sokan gondolták még akkor.
Illetve.
Egy osztálytársam biztatására néztem meg az Egyetemi Színpadon az Égigérő vascsicsergő című kabarét, amiben volt egy majdnem sztriptíz jelenet is.
A cím egy korabeli viccből származik:
̶ Égig ér és csicsereg, mi az?
̶ Égigérő vascsicsergő.
̶ Égigérő vascsicsergő.
̶ Égig ér és nem csicsereg?
̶ Ugyanaz, csak magyar gyártmány.
Ennyit a kiváló magyar termékekről.
Ez valamikor hatvannyolc tavaszán történt. Szeptembertől már az Egyetemi Színpad Baráti Kör tagja voltam, és megnéztem majdnem mindent, ami műsorra került. Koncertek, irodalmi estek, az Universitas együttes előadásai, és előadásokat aktuális eseményekről. Ekkor és itt láttam először Sándor Györgyöt, aki frissiben reagált csehszlovákiai eseményekre is. És itt hallottam előadást a diákmozgalmakról, a három M-ről (Marx, Mao, Marcuse). Ekkoriban kezdtem el olvasni az Új írást és az Élet és irodalmat, utóbbit azóta, a katonaságtól eltekintve, folyamatosan.
Közben azért jártam iskolába is.
Valamikor nyáron, a család, akiknél laktam új lakásba költözött a Kelenföldi lakótelepre, az Etele (Szakasits Árpád) utcába, így szeptembertől én is ott laktam. Már jeleztem, volt egy kis galiba a személyimmel és a lakcímemmel. A részletekre már4 nem emlékszem, de a régi lakás házmesterénél állandó lakosként voltam bejelentve, amit ő lejelentett a rendőrségnek is, a személyimet viszont Gércén váltottam ki, oda bejegyzett állandó lakcímmel. Ingajáratban voltam a XI. és XIII. kerületi rendőrség és a házmester között, közben Gércére is megutaztattam a személyimet.
Beindult a Fővárosi Művelődési Ház Illés klubja is, ekkor még levelező klub jelleggel, illetve a házban tartott koncertekre csak klubtagságival lehetett jegyet váltani. Természetesen ennek is a tagja lettem.
És akkor jöjjenek a zenék.
Illés nélkül most sem maradhatunk.
Jöjjön egy Omega is:
Talán még a következő dalra is emlékeznek néhányan. Akkoriban nagy kedvencem volt: