2015. július 27., hétfő

Éveim - 1968

1967 itt.
Ekkor 17 éves voltam.
Kitekintés:
Új gazdasági mechanizmus bevezetése Magyarországon.
Alexander Dubčeket választották a CSKP első titkárának.
Diáklázadások és általános politikai sztrájk Franciaországban.
Meggyilkolták Martin Luther Kinget és Robert Kennedyt.
A Varsói Szerződés csapatai megszállták Csehszlovákiát.
Nixon megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Aláírták az atomsorompó szerződést.
Olimpia Mexikóban. Bob Beamon 890 centi távolugrásban. Fosbury háttal a léc fölött (Fosbury flop). 10 magyar aranyérem.
Irodalmi Nobel-díj: Kavabata Jaszunari
Ebben az évben születtek:
Bartis Attila, Börcsök Enikő, Lukács László (Tankcsapda), Bajnai Gordon, Malek Andrea, Celine Dion, Ákos, Mika Hakkinen, Owen Wilson, Lucy Liu, Brendan Fraser, Cuba Gooding Jr., Will Smith
Elhunytak:
Seress Rezső, Hamvas Béla, Dobi István, John Steinbeck, Marcel Duchamp, Jurij Gagarin
A Wikipedia 1968-ról szóló cikke két Dubček-Kádár találkozót is említ Komáromban, megfeledkezik róla, hogy volt egy harmadik is júniusban, melyhez személyes emlékeim is fűződnek. Ha valakit esetleg érdekel, elolvashatja a Dubček, Obsidian és egy mózeskosár című írásban.
Furcsa így utólag belegondolni, hogy történelmi eseményeket éltünk át. A Csehszlovák események jelentőségét persze kamaszként is megértettem talán, de diákmozgalmak jelentőségét csak később ismertem fel, és hogy egy nemzedékek jelzője lesz: „hatvannyolcas”. Nos, azt hiszem nem sokan gondolták még akkor.
Illetve.
Egy osztálytársam biztatására néztem meg az Egyetemi Színpadon az Égigérő vascsicsergő című kabarét, amiben volt egy majdnem sztriptíz jelenet is.
A cím egy korabeli viccből származik:
̶  Égig ér és csicsereg, mi az?
̶  Égigérő vascsicsergő.
̶  Égig ér és nem csicsereg?
̶  Ugyanaz, csak magyar gyártmány.
Ennyit a kiváló magyar termékekről.
Ez valamikor hatvannyolc tavaszán történt. Szeptembertől már az Egyetemi Színpad Baráti Kör tagja voltam, és megnéztem majdnem mindent, ami műsorra került. Koncertek, irodalmi estek, az Universitas együttes előadásai, és előadásokat aktuális eseményekről. Ekkor és itt láttam először Sándor Györgyöt, aki frissiben reagált csehszlovákiai eseményekre is. És itt hallottam előadást a diákmozgalmakról, a három M-ről (Marx, Mao, Marcuse). Ekkoriban kezdtem el olvasni az Új írást és az Élet és irodalmat, utóbbit azóta, a katonaságtól eltekintve, folyamatosan.
Közben azért jártam iskolába is.
Valamikor nyáron, a család, akiknél laktam új lakásba költözött a Kelenföldi lakótelepre, az Etele (Szakasits Árpád) utcába, így szeptembertől én is ott laktam. Már jeleztem, volt egy kis galiba a személyimmel és a lakcímemmel. A részletekre már4 nem emlékszem, de a régi lakás házmesterénél állandó lakosként voltam bejelentve, amit ő lejelentett a rendőrségnek is, a személyimet viszont Gércén váltottam ki, oda bejegyzett állandó lakcímmel. Ingajáratban voltam a XI. és XIII. kerületi rendőrség és a házmester között, közben Gércére is megutaztattam a személyimet.
Beindult a Fővárosi Művelődési Ház Illés klubja is, ekkor még levelező klub jelleggel, illetve a házban tartott koncertekre csak klubtagságival lehetett jegyet váltani. Természetesen ennek is a tagja lettem.
És akkor jöjjenek a zenék.
Illés nélkül most sem maradhatunk.

Jöjjön egy Omega is:

Talán még a következő dalra is emlékeznek néhányan. Akkoriban nagy kedvencem volt:


2015. július 22., szerda

Fatemplom Fesztivál

Előző írásomban ígértem, beszámolok a Fatemplom Fesztiválról.
A városi tévéből értesültem róla. Néha ott is elhangzik valami hasznos információ az ártunk és kormányzunk propagandán kívül.
Magyarföld egy egészen kicsi falu az Őrségben. Rátóti Zoltán – aki egy ideig a falu polgármestere is volt – érdeme a fatemplom felépítése és a fesztivál megszervezése, Gryllus Dániel támogatásával.
A templom:
A szervezők:
Az indulásnál bekalkuláltam, lemegyek a térképről, nem találok parkolóhelyet, de végül gond nélkül odaértünk, parkoló is közvetlen a templom mellett.
A Technikai Szünet nevű zalaegerszegi zenekar utolsó számát még elkaptuk.
A templomban „Piros ruhában, szerelemben” címmel Lázár Balázs és Tallián Marianne Weöres Sándor és Károlyi Amy írásaiból összeállított műsorát nézhettük meg.
Ezután kezdődött az az előadás, amiért úgy döntöttem, hogy útra kelünk, amit semmiképp nem akartam kihagyni: a Snétberger Quartett műsora.
Snétberger Ferenc
Oláh Tzumo Árpád
Horváth József
Toni Snétberger
Hőgutát és napszúrást kockáztattam, amikor kiültem a színpad elé helyezett székek egyikére, de megérte.

A kiizzadt folyadékot alkoholmentes sörrel pótoltam.
Tompos Kátyát a Valami Amerika 2-ből ismertem, de többet nem nagyon tudtam róla. Nem tudtam mire számítsak, de végül is tetszett, amit láttam és hallottam. Ekkor már a hőmérséklet is elviselhető volt.



(Egy másik dalt szerettem volna beilleszteni, Kosztolányi Hajnali részegségét, Jimi Hendrix zenéjére, de nem találtam a You Tuben. (Kosztolányi és Hendrix találkozása a fatemplomnál))
Végül a Hot Jazz Band adott egy könnyű, kellemes nyáresti koncertet.


Hazafelé végig villámok kísérték az utunkat, de megúsztuk vihar nélkül.

2015. július 20., hétfő

Életjel

Egy kicsit eltűntem mostanában. Semmi különös, csak összejött néhány dolog. A csőtörésről már írtam. Most már minden helyreállítva, lebetonozva, tereprendezve. Mellesleg kifogtam az ország legpitiánerebb kárszakértőjét.
Újratelepítettem a számítógépet.
Szünet van az óvodában, Panna is többet van nálunk mostanában, és ilyenkor Peppa malac és Csingiling elsőbbséget élvez a blogolással szemben.
És.
Egy hét Balaton.
Céges üdülő Bogláron. Van még ilyen is. Szerencsére.
Itt laktunk a felső szinten:
Ezt láttuk az erkélyről:
Erre a stégre feküdtem ki napozni, és innen mentünk bele a vízbe. Pici inkább csak árnyékban napozott, erre is volt lehetőség az udvaron.
Az időjárás ritkán akadályozott meg ebben. De ha igen, akkor sem volt gond.
Elsétáltunk a kápolnákhoz:

Ahol Kecskeméti Sándor szobrászművész kiállítása volt látható. Ízelítőül egyik alkotása:
Utólag tudtam meg, hogy ezek mágnesek.
A Pincetárlatban megnéztük Gera Katalin kiállítását.
Felmentünk a gömbkilátóba.
Plakátok hirdették, ha kedd, akkor hangverseny a templomban. Ha hangverseny, akkor ott a helyünk.
Ezen a kedden Teleki Miklós orgonaművész, és Kováts Kolos adott hangversenyt.



Eddig mindig úgy alakult, hogy elkerültük a Jazz és bor fesztivált. Most végre összejött. Megkóstoltuk és nagyon ízlett.
Az est fellépője volt a hajdú Klára Kvartett.
Igazából nem ismertem eddig Hajdú Klárát, de az, hogy előzőleg a Balázs Elemér Group énekese volt, jó ajánló levél volt számomra. És nem is csalódtam.

És következett a Gitár Trió, azaz Babos Gyula, László Attila és Tátrai Tibor. Azt hiszem őket senkinek sem kell bemutatni, bár be kell vallanom Babos Gyulát most hallottam először élőben játszani. Közreműködött még: Lattmann Béla basszusgitár és Solti János dob.  Talán ők sem ismeretlenek.



László Attila bejelentette, az utolsó szám következik, amikor elkezdett csöpörészni az eső, aztán egyre jobban esett, közönség egy része, köztük mi is, megindult. Teljesen feleslegesen. Útközben elkezdett szakadni, teljesen eláztunk, de mire az üdülőbe értünk el is állt.
Pénteken délelőtt hazajöttünk, délután irány Magyarföld, a Fatemplom Fesztivál.
Arról majd legközelebb.

2015. július 1., szerda

Éveim - 1967

Ekkor voltam 16 éves.
1966 itt.
Kitekintés:
Amerikai-brit-szovjet szerződés a világűr békés felhasználásáról.
Hatnapos (izraeli-arab) háború.
Kivégezték Che Guevarát.
Megnyílt a Mikroszkóp Színpad.
Christiaan Barnard Fokvárosban elvégezte az első szívátültetést.
Aláírták az Atomcsend egyezményt.
Bevezették a GYES-t.
Katonai puccs Görögországban.
Nagy-Britanniában dekriminalizálták a homoszexulitást.
Megjelent a Mester és Margarita, aSzáz év magány, a Tóték és az Üvöltés című antológia, a beatnemzedék költőitől.
Irodalmi Nobel-díjat kapott Miguel Angel Asturias.
Ebben az évben születtek: Kurt Cobain, Darnyi Tamás, Lovasi András, Nicole Kidman, Pamela Anderson, Julia Roberts, Alföldi Róbert, Boris Becker, Tóth Krisztina,
Elhunytak: Zbigniew Cybulski, Szirmai Albert, Robert Oppenheimer, Kodály Zoltán, Konrád Adenauer, Széchenyi Zsigmond, Dékány András, Ferenczy Béni, Spencer Tracy, John Coltrane, Kassák Lajos, Füst Milán, Áprily Lajos, Ilja Ehrenburg, Münnich Ferenc
Az év szenzációja kétségkívül a szívátültetés volt.
Számomra elég eseménytelen év volt, legalábbis nem sok olyan eseményre emlékszem, amit ehhez az évhez tudok kötni. Tanulás, termelési gyakorlat, nyári szünet.
Az osztálykirándulásunkról készült amatőr film fenn van a youtube-n:

Én is feltűnök benne néhányszor, de nem hiszem, hogy bárki is felismerne. Én is csak többszöri visszanézés után fedeztem fel magamat.
Találtam egy fényképet is, ami talán szintén ekkor készült. Egy akkor frissen felavatott játszóteret próbáltunk végig.
Megkaptam az személyi igazolványomat. Az iskolában szerveztek valamilyen ünnepélyes átadást, de én a nyári szünetben, otthon váltottam ki, azt gondolva ott vagyok állandó lakos. Ez később még bonyodalmakat okozott.
Bemutatták az Ezek a fiatalokat. Ebben az évben hallottam először élőben is az Illést, az Alfa moziban, beat matinén.
Talán ebben az évben adták át az iskola légópincéjében az ifjúsági klubot, a Halló fiúk, halló lányokat is közvetítették innen. És voltak érdekes előadások a beat nemzedék irodalmáról, modern drámáról, hippikről. Az előadók közül Sükösd Mihályra emlékszem.
A zenét illetően most a bőség zavarával küzdök.
Természetesen nem maradhatunk Illés nélkül.

De ekkor még tetszett az Omega is.

Az egyik kedvenc Beatles dalom:

És egy kis Doors: