25 éves voltam.
Kitekintő:
Elindult az első szuperszonikus utasszállító repülőgép. a Concorde menetrend szerinti járata.
Megnyitották a Skála Budapest Nagyáruházat.
Téli olimpia Innsbruckban.
Egyesült a két Vietnam, magalakult a Vietnami Szocialista Köztársaság.
Olimpia Montrealban, négy magyar aranyérem, Németh Miklós gerelyhajításban világcsúccsal nyert. Afrikai országok bojkottálták.
Leszállt a Mars felszínére a Viking-1 űrszonda.
Meghalt Mao Ce-tung.
Bejegyezték Microsoft védjegyet.
Megnyílt a Hilton szálló a Várban.
Jimmy Cartert választották elnökké az USA-ban.
Nobel-díjasok:
Irodalmi: Saul Bellow
Közgazdasági: Milton Friedman
Ebben az évben születtek:
Reese Whiterspoon, Kovács Katalin kajakozó, Vlagyimir Klicsko, Jennifer Capriati, Grecsó Krisztián, Colin Farrell, Kásás Tamás, Karafiáth Orsolya
Elhunytak:
Csou En-laj, Agatha Christie, Czóbel Béla, Werner Heisenberg, Polányi Mihály, Luchino Visconti, Max Ernst, Martin Heidegger, Fritz Lang, Kéthly Anna, Mao Ce-tung, Somogyvári Rudolf, Szilágyi Domokos, Benjamin Britten, Bortnyik Sándor, Paul Robeson
Év elején folytatódott a távkapcsolatunk, én Pesten, Pici Bakon, hétvégeken utazás. Pesti munkámat tartós kiküldetésként kezelték, amiért kaptam némi plusz pénz napidíjként, és fizették az útiköltséget.
Az Egyetemi Színpadtól Grunwalsky Ferenc: Vörös rekviem című filmjével és az azt követő vitával búcsúztam. Ehhez kapcsolódik egy érdekes találkozás is. Legalábbis nekem érdekes, ha kiderül, egy bloggerrel egykor voltat egy találkozási pontom. Magyarázkodás helyett, aki kíváncsi rá, itt elolvashatja. (Az írás megjelent a nolblogon is, de azt a bizonyos hozzászólást nem itt kaptam.)
Közben beindult a zalaegerszegi gyár is, április elsején kezdtem itt dolgozni MEO főnök helyettesként és műszaki ellenőrként. Ezzel véget ért nagyjából tíz éves budapesti életem. Sajnáltam, szerettem ott élni, és nehezen szoktam meg a kisvárosi létet.
2700Ft lett a fizetésem. Mindjárt be is iskoláztak egy MEO tanfolyamra, természetesen egy szerződést is aláírattak velem, így már három érvényes szerződés kötött a céghez.
Mint az előző részben írtam, Bakon egy egyszobás, régi tömésházat béreltünk, amihez utólag építettek egy előszobaszerűt, amit konyhának használtunk, vizet a kerti csapról tudtunk vinni, budi az udvarban, fűtés olajkályhával. Szóval nem voltak ideális körülmények, és amikor tavasszal abbahagytuk a fűtést elkezdett dohosodni. Ekkor már tudtuk sokáig nem fogunk maradni.
Pici a barátnője hatására elkezdett eszperantóul tanulni, és eljárt az eszperantó klubba, amikor leköltöztem én is klubtag lettem, de nyelvtanfolyamra nem jártam. Velük utaztunk nyáron Lengyelországba, Lublinba. Az ottani eszperantó klub látott vendégül bennünket. A közös éneklés még csak ment eszperantóul, de ha társalogni akartunk, akkor inkább az orosszal boldogultunk, pedig az orosz tudásunk is eléggé hiányos volt. Nálam még csak érthető, miután semmit nem tanultam eszperantóul. A többiek vagy diákok, vagy pedagógusok voltak, így nekik nem okozott gondot három hétig ott lenni, de nekünk két hét után haza kellett jönni. vonatjegyünk volt, csak helyjegyet nem sikerült átíratni, vagy újat váltani, így nélküle utaztunk. A lengyel kalauz meg akart büntetni, de miután forinttal akartunk fizetni, egy kurva magyarokkal ott hagyott bennünket.
Megérkezés Lublinba:
Valamikor ősz elején találtunk egy megfelelő albérletet Zalaegerszegen. Fürdőszoba ott sem volt, de bent volt a víz és vécé, és gázfűtéses. A költözéshez a baki gazdaságban ígértek teherautót, de utolsó pillanatban lemondták. Ekkor volt az első hangos veszekedésünk. Sikerült egy tehertaxit rendelni, de a sáros földúton nem volt hajlandó feljönni, bakszekéren tologattuk a bútorokat.
Ekkoriban a kaposvári színház rendszeresen vendégszerepelt városunkban, ez volt az korszak, amikor országos hírűvé váltak. Nagyon sok érdekes és értékes előadásukat láttam.
Évvégén még egy hónapra vissza kellett mennem Pestre, betanulni az ER 40 lyukszalag olvasó átvételét. Mint az előző részben írtam, ennek a megbízhatósági vizsgálata volt a diplomamunkám, nem sejtve akkor, hogy közelebbi kapcsolatba kerülök vele.
A következő dal nem éppen az év slágere. Egy kis protekcióval a Hungarofilm vetítőjében ebben az évben láttam a Régi idők rock zenéje című filmet, szinkron vagy feliratozás nélkül, egy hölgy szinkrontolmácsolta az elhangzó szöveget.
Egy Little Richard dal:
És gy igazi ’76-os sláger, Hotel California:
Szintén egy kis protekcióval ott voltam a Kenguru díszbemutatóján:
Ebben az évben hunyt el Somogyvári Rudolf, az ő emlékére szól a következő dal: