2016. április 30., szombat

Megizélni a zizét

avagy megerőszakolni Shekespearet.

Makrancos hölgy Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban.
Elöljáróban egy részlet a rendező, Verebes István, ajánlásából:
„A vígjáték címe magyarul: MAKRANCOS HÖLGY. Az eredeti (angol) címe: THE TAMING OF THE SHREW. TAMING: magyarul megfékezést, megzabolázást, szelídítést jelent. A SHREW hárpiát, házsártost, sárkányt, de jelent okosat, eszeset, erőset, marót, éleset, keményet, metszőt is. A hárpiára azt is mondhatnánk, hogy „perszóna”. Ami pedig rokon értelmű a „személyiség” kifejezéssel. Vagyis érthetjük úgy is az eredeti címet, hogy A SZEMÉLYISÉG MEGRENDSZABÁLYOZÁSA.”
Ez nekem egy kicsit zavaros, és nagyon erőltetett, de ettől akár még jó is lehetne az előadás.
Semmi kifogásom az ellen, ha egy darabot aktualizálnak, hisz a színház nem múzeum, rólunk és nekünk kell, hogy mondanivalója legyen. De vajon mit akar az rólunk mondani, hogy a darab első 5-10 percébe egy erősen lebutított nyelven társalognak, olyan „megizélni a zizét” stílusban. Vannak erősen leépült, alkoholista ismerőseim, de ennél ők is sokkal szofisztikáltabban fejezik ki magukat. És később ugyanezek a szereplők veretes shakespeare-i mondatokat mondanak, néha egy-egy izével fűszerezve.
By Alex dala is hordozhatna többlet mondanivalót, de szembeállítani a 75. szonettel (Az vagy nekem…) teljesen értelmetlen. Jól el vannak azok egymás mellett.
Kata és Petruchio kivételével az összes szereplő tiri-tarka rongyokban játszik. Teljesen fölösleges a szerepcserékhez átöltözni, egyrészt egyiküket sem ismerik, másrészt semmi lényegi különbség nincs a ruházatuk között.
Petruchio (Sztarenki Pál) erősen manipulatív személyiség, akit legjobb messziről elkerülni.
Kata (Pap Lujza), aki állítólag egy okos, erős akaratú, független nő, nem ismeri ezt fel, simán belesétál a csapdába, mert csapdahelyzetbe kerül, tagadhatatlan.  Férjhez megy az első férfihez, aki hajlandó őt elvenni. Különösebb ellenvetés nélkül tűri, hogy a férje gyötörje és megalázza őt, szinte minden ellenállás nélkül válik egy akarat nélküli bábbá.
Nyílszíni tapsot kapott a nászéjszaka jelenet. Valóban gyönyörű, de hamis. Sőt duplán hamis. Olyan nincs, hogy a szerelemben csak az egyik fél szárnyal, illetve van, de az nem szerelem. És az is hamis, hogy napközben gyötrök és megalázok valakit, aztán éjszaka tökéletes gyönyört adok neki. És igen a gyönyörnek kölcsönösnek kellene lennie, talán a két hamisság egy tőről fakad.
Remélem nem azt akarta ez a jelenet sugalmazni, hogy a nőnek a kapott gyönyörökért cserébe meg kell alázkodnia, alá kell vetnie magát a férfi akaratának?
 Igazán nem is értem, ha szeretek valakit, azt azért szeretem, mert olyan, amilyen. Miért akarnám akkor megváltoztatni őt, hogy olyan legyen, akit esetleg már nem is szeretek? De miért is keresek én a szerelemben logikát.
Írtam ezt egy régi postban. De ki beszél itt szerelemről? Hisz Petruchio nyíltan bevallotta őt csak a hozomány érdekli, miért is akarná, hogy Kata igazi társa legyen?
Reménytelen. Legalábbis Kata szempontjából.
Ami a többi szereplőt illeti, annyira kidolgozatlan és elnagyolt karakterek, egymással felcserélhetőek, hogy szinte teljesen érdektelen, mi történik velük.
Nehéz kedvelni egy olyan darabot, melyben egyetlen szerethető szereplő sincs.
És a végén az az operettes tapsrend.

Na, ne!

2016. április 27., szerda

Éveim - 1987

1987
36 éves voltam.
Kitekintés:
Magyarországon visszaállították a kétszintű bankrendszert.
Paskai Lászlót nevezték ki esztergomi érseknek.
Németh Károly lett az Elnöki Tanács elnöke, Grósz Károly miniszterelnök.
Megszületett a Föld ötmilliárdodik lakója.
Gorbacsov bejelentette, a Szovjetunió kész eltávolítani az összes közepes hatótávolságú nukleáris fegyverzetet.
A genfi tárgyalásokon a szovjet fél javaslatot tett a kettős nulla megoldás elvére.
Mekkában vérfürdőt rendeztek iráni zarándokok között.
Lakitelki találkozó, megalakult az MDF, ekkor még nem pártként.
Megalakult Pénzügykutató Rt.
A kormány döntött a világútlevél bevezetéséről.
Washingtonban Gorbacsov és Reagan aláírta a közepes hatótávolságú rakéták felszámolásáról szóló egyezményt. Ígéretet tettek a hadászati fegyverek jelentős csökkentésére.
Hollókő, a budapesti Duna part és a Várnegyed a világörökség része lett.
Nobel-díjat kaptak:
Irodalmi: Joseph Brodszky
Béke: Óscar Arias Sánchez
Ebben az évben születtek: Kesha, Sebastian Vettel, Lionel Messi, Maria Sharapova, Novak Djokovic
Elhunytak: Rodolfo, Andy Warhol, Váradi Hédi, Alfonzó, Fred Astaire, Vészi Endre, Garai Gábor, Jaco Pastorius, Sulyok Mária, Rockenbauer Pál, Jascha Heifetz, Száraz György, Rita Hayworth
Erősen fújtak már a változások szelei. Sok minden változott már ekkor, és nem lehetett tudni, mi lesz a vége. Ami akkor jelentéktelennek tűnt, később fontossá vált.
Személyes életemben nem egy eseménydús év volt.
Pici befejezte a Számviteli Főiskolát, megszerezte második diplomáját. Évvégén új munkahelyet is talált magának, egészen közel a lakásunkhoz, a Zalavíznél.
Éviék osztálya nyert valami iskolai papírgyűjtő versenyen, amiért kaptak egy jutalomkirándulás, amire néhány szülő, köztük én is, elkísérte őket. Sümeg és Badacsony volt az úti cél. Egész nap esett az eső, de a gyerekek nagyon jól érezték magukat, a felnőttek kevésbé.
Elkezdtem autóvezető tanfolyamra járni.
A GTE szervezésében Országos Hőkezelő Konferencia volt városunkban, melyen én is részt vettem, és a szervezésben is közreműködtem. Sok közöm nem volt a hőkezeléshez, de úgy alakult, hogy tagja voltam a GTE Szerszámacél Hőkezelés Szakbizottságának.
Az évvége eseménye a bruttósítás volt, ha jól emlékszem ekkor 9900 Ft lett a fizetésem.
A brigádnaplót lapozgatva, találtam egy fényképet, aminek különlegessége, hogy sapkában vagyok. Ekkor volt néhány év, amikor télen sapkát hordtam. Mire rá nem szedi az embert a felesége. Amúgy a kép egy vetélkedőhöz készült, városunk munkásmozgalomhoz kapcsolódó helyeit kellett felkeresni, és fényképpel igazolni.
Ma már meg nem mondom, milyen kapcsolata van a Zalai Hírlap szerkesztőségének a munkásmozgalomhoz.

Az év zenéiből:
Egy Bikini dal:

És egy Bon Jovi:

2016. április 19., kedd

Olvasónapló - Ragtime

E. L. Doctorow: Ragtime
Eddig valahogy kimaradt, nem is értem, miért.
Mint a címe is sugallja, a regény a múlt század elején játszódik New Rochelle-ben, egy New York melletti kisvárosban.
A regény látszólagos főszereplője egy new rochelle-i család, akiknek még nevük sincs. Kisfiú, Apa, Anya, Anya Öccse, Nagyapa. Családi vállalkozásban egy zászló és tűzijáték készítő üzem tulajdonosai. Az események inkább csak megtörténnek velük. Kivétel Anya Öccse, aki több epizódnak is aktív résztvevője.
Közvetve vagy közvetlenül a család kapcsolatba kerül a kor híres vagy hírhedt alakjaival, akik a történet során magától értetődően vagy a véletlennek köszönhetően egymás sorsára is hatással vannak.
„Akár egy halom hasított fa…”
Megjelenik a regényben Houdini, Henry Ford, Peary, Freud, J. P. Morgan, és akik nálunk talán kevésbé ismertek, de utánanéztem, valós személyek: Evelyn Nesbit, Harry K Thaw, Stanford White, Emma Goldman, Booker T. Washington.
A regény közepe táján jelenik meg talán a legfontosabb szereplő (a filmben egyértelműen ő a főszereplő): Coalhouse Walker. Mint a nevéből is sejthető, alakját Kohlhaas Mihályról mintázta a szerző, a történetet a század elejének Amerikájába helyezve, Kleist regényéhez hasonló végkifejlettel.
A felsorolt szereplők majdnem mindegyike érintett valamilyen formában az események során, legjobban Anya Öccse, aki csatlakozott Coalhouse-hoz, és aki végül Mexikóban Zapata seregében veszti el az életét.
Folytonosan változnak a nézőpontok, hol benn vagyunk az események sűrűjében és szinte a szereplők szemével láthatjuk a történetet, hol csak a híradásokból ismerhetjük meg eseményeket.


2016. április 16., szombat

Jazzszerda - kívánságműsor

Pontosabban jazzkívánságműsor.
Néhány éve Sárik Péter ötlete volt, hogy megkérdezi a közönséget, mely slágereket dolgozza fel. Nem gonoszkodásból írom, de feltételezem, a beérkezett javaslatokból, azokat választotta ki, amelyeket szavazás nélkül is feldolgozott volna, ha már úgy gondolta népszerű dalokat ad elő jazzesítve.
Kezdetben csak instrumentálisan, de később csatlakozott hozzájuk Micheller Myrtill is, akit a jazzszerda közönsége egy másik formációból már ismerhetett.
Myrtill úgy adta elő a dalokat, hogy közben nem kellett azzal foglalkozni, hogyan szólt az eredetiben, mert nem utánozni akart, hanem saját személyiségéhez igazította a dalokat, és mint igazi jazzénekesnőhöz illik, aktívan közreműködött az improvizált részeknél is.
Mellesleg. Most olvasom Gonda János: Mi a jazz? című könyvét, amiben egy fejezetet szán annak a kérdésnek: Hogyan hallgassunk jazzt? Többek közt azt javasolja, számoljuk az ütemeket. Hát nem tudom. Az önfeledt zeneélvezettel nehezen tudom összegyeztetni, hogy közben az ütemeket számolom.
A zenekar: Sárik Péter billentyűs, Barcza Horváth József (aki beugróként csatlakozott a zenekarhoz) nagybőgő, basszusgitár és Gálfi Attila (aki ezen az estén egy vadonatúj cipőt viselt, aminek szerintem nincs semmi jelentősége, de nyomatékosan felhívták rá a közönség figyelmét) dob.
Zenéről legtöbbet maga a zene mond. Hallgassunk hát meg néhány dalt, ami koncerten is elhangzott.
Előre elnézést kérek, technikailag nem a legjobb minőségű felvételek lesznek. Bár a városi tévében ennél sokkal rosszabb minőségű felvételeket is leadnak műsor gyanánt, így talán nekem is megbocsátható.
Először egy kevésbé ismert (legalábbis számomra) Amy Winehouse dalt. (Érdekes véletlen, tegnap este szörföztem a tévén, és az egyik zenecsatornán éppen ez a klip ment.)
Egy Queen dal: Don’t stop me now (A legutóbbi Éveimben emlékeztem meg Freddie Mercury haláláról.)
Végül egy nagyon jól ismert dal: Eurythmics: Sweet dream (Ismét egy véletlen, ez zt is csatoltam valamelyik Éveim írásához, természetesen az eredetit.)

 Nekem egyébként a Temptations együttes, Papa was a rolling stone című dalának feldolgozása tetszett, de arról nem találtam felvételt.

2016. április 9., szombat

Éveim - 1986

1986
35 éves voltam.
Kitekintés:
Portugália és Spanyolország az EGK tagja lett.
Franciaország és Nagy-Britannia megállapodott a csatorna alagút építéséről.
Megkezdték a MIR űrállomás építését..
Csernobili katasztrófa.
Egy merénylő lelőtte Olaf Palme svéd miniszterelnököt.
Budapesten fellépett a Queen.
Foci VB Mexikóban. Világbajnok: Argentína. Magyarország az első körben kiesett. (Szovjetunió – Magyarország: 6-0)
Első magyar Forma-1 nagydíj.
Nobel-díjat kaptak:
Irodalmi: Wole Soyinka
Béke: Elie Wiesel
Kémiai: Polányi János (mások mellett)
Ebben az évben születtek:
Lady Gaga, Rafael Nadal, Mary-Kate és Ashley Olsen, Lindsay Lohan,  Usain Bolt
Elhunytak:
Szondi Lipót, Hincz Gyula, Sebes Gusztáv, Mikes Éva, Martyn Ferenc, Major Tamás, Bálint Endre, Dajka Margit, Lékai László, Illés Endre, Benjámin László, Galambos Lajos, Ladányi Mihály, Kellér Dezső, Ruttkai Éva, Fényes Szabolcs, Máriássy Judit, Radványi Géza,  Cary Grant, Páger Antal, Greguss Zoltán, Andrej Tarkovszkij, Benny Goodman
Egy kis adalék Csernobilhoz.
Mint ezen a brigádnaplóból kimásolt fényképen is látható, cégünk dolgozói nagy létszámmal részt vettek a felvonuláson, valahol a háttérben én is ott vagyok, és velem van a lányom is, és délután kimentünk majálisozni Alsóerdőre. Közben…

Átszervezés következtében Picinek megszűnt Bakon a munkahelye, új állás után kellett néznie. A Teskándi Tanácson tudott elhelyezkedni, gazdálkodási csoportvezetőként.
Két hetet nyaraltunk a MOM gárdonyi üdülőjében. Eredetileg horgásztanyának készült, amit egy kicsit komfortosítottak és üdülővé fejlesztették. Közvetlen a vasút mellett. Egyáltalán nem ideális körülmények, mégis talán ez volt az egyik legjobb nyaralásunk.
Évi a stégen:

Kiléptem a KISZ-ből. Már korábban elhatároztam, ha közben ki nem rúgnak ez a legvégső időpont, amíg KISZ tag maradok. Nem akartam nyugdíjas KISZ tag lenni.
Ennyi említésre méltó emléket sikerült összegyűjteni.
Egy részlet a Queen budapesti koncertjéről:
Peter Gabriel:
KFT: