2016. október 23., vasárnap

Éveim - 1994

1994
43 éves voltam.
Kitekintés:
Elkezdődött a NATO Partnerség a békéért programja.
Egy Kaposvár és Taszár között közlekedő autóbusz teherautóval ütközött, 12-en haltak meg.
Földrengés Los Angelesben.
Magyarországos parlamenti választások voltak. Nyert az MSZP. Koalíciós kormány alakult az SZDSZ részvételével.
Foci VB az USA-ban. A győztes Brazília.
Átadták a Csalagutat
31 halálos álsozatot követelő vasúti szerencsétlenség történt Szajolnál.
Nobel-díjat kaptak:
Kémiai: Oláh György
Irodalmi:Óe Kenzaburó
Béke: Jasszer Arafat, Simon Peresz, Jichak Rabin
Közgazdasági: Harsányi János, John F. Nash, Reinhard Selten
Ebben az évben született Justin Bieber és Hien
Elhunytak:John Osborne, Gian Maria Volonté, Fónay Márta, Péli Tamás, Wilma Rudolph,  Burt Lancaster, Szergej Bondarcsuk, Karl Popper, Szentágothai János, Lindsay Anderson, Fábri Zoltán, Elias Canetti, Újlaky László, Liska Tibor, Kim Ir Szen, Henry Mancini, Fehér Ferenc, Eric Honecker, Ayrton Senna, Richard Nixon, Kurt Cobain, Giulietta Masina, Simonyi Imre, Telly Savalas
Számomra elég eseménytelen év volt, és egyre inkább összefolynak az évek, egészen a nyugdíjba menésig. Próbálom azért felidézni az emlékeimet.
Munkahely. Évvégén úgy döntött a vállalat vezetése, egy főre redukálja a négyfős készüléktervező csapatot, eredetileg nem én lettem volna a kiválasztott, más munkakörbe akartak helyezni, de végül úgy alakult én maradtam. Így én lettem „a” készülékszerkesztő, és így is maradt egészen nyugdíjig. Kicsit féltem, hogy túl sok minden szakad rám, de tettem, amit tudtam, és ha nagyon megszorultam, kaptam segítséget.
Ha jól emlékszem ebben az évben tartottak egy házon belüli AutoCAD tanfolyamot, amin én is részt vettem. Akkor még nem tulajdonítottam neki különösebb jelentőséget, számítógép sem volt, amit használhattam volna.
Ebben az évben Zalaegerszegen rendezték az Országos Színházi Találkozót. Jancsó Miklós válogatta a meghívott előadásokat. Beválogatott három Koldusopera előadást, ezek közül mi a kaposvárit néztük meg. Állítólag az volt a leggyengébb. Ezenkívül még a Merlin színház Száll az ének című, az ötvenes éveket felidéző összeállítására emlékszem, hogy megnéztük.
Nyaralás ismét Szombathelyen a vízmű oktatási központban. Standlakók lettünk. Erre az időszakra esett Szent Iván napja. Szent Iván éji vigasságok keretében nagyon jó programok voltak.
Egy fénykép a szállásunkon:

Péli Tamás emlékére egy festménye:
Egy dal Kurt Cobain emlékére:

Az év egyik nagy slágere volt:
Charlie ismét a csúcson volt:
Bródy, aki mindig aktuális:.

2016. október 20., csütörtök

Olvasónapló - Tengeri farkas

Jack London: Tengeri farkas
Egy nyeremény könyv.
Jack London valamiért ifjúsági íróként rögzült benne, ami miatt, ha tudna róla, joggal lenne megsértődve. A Tengeri farkas semmiképpen nem nevezhető ifjúsági regénynek.
A regény főhőse Humphrey Van Weyden, egy gazdag családból származó, irodalommal foglalkozó fiatalember, aki egyes szám első személyben beszéli el a történetet.
Hajótöröttként került a Kísértet nevű fókavadász hajóra, aminek a kapitánya Wolf Larsen, a ”tengeri farkas”, aki ahelyett, hogy partra tenné vagy egy másik hajóval partra küldené, csupán pedagógiai célból – tanulja meg, milyen a két keze munkájával megkeresni a kenyeret – magával viszi a fókavadászatra.
A kapitány életfilozófiája primitív módon egyszerű, mindenkinek csak a saját élete értékes, amúgy az élet a legértéktelenebb dolog a világon, hisz túlságosan is nagy az utánpótlás. VanWeyden ezt a materializmus számlájára írja, bár elismeri, ez erősen leegyszerűsített értelmezése a materializmusnak, nem megy mélyebben vele, kettőjük vitáiban - a kapitányról kiderül, hogy bár iskolákat nem végzett, autodidakta módon meglehetősen nagy műveltségre tett szert – a halhatatlanságba vetett hitet állítja szembe, így jobbára csak elbeszélnek egymás mellett.
A kapitány műveltsége nem sokat nyom a latban, egyetlen kivétel egy helyzet meghatározó eszköz kifejlesztése, hatalmát kivételes testi erejére alapozza. Kegyetlen és kíméletlen, hisz az emberélet nem számít.
A történet akkor vesz fordulatot, amikor újabb hajótöröttek, köztük egy hölgy, kerülnek a hajóra. A hölgyről kiderül, hogy bár személyesen még nem találkoztak, virtuálisan már régebben ismerték egymást Van Weydennel, olvasták és kedvelték egymás írásait.
Egy alkalmas pillanatban Van Weyden megszökteti a hölgyet egy fókavadász csónakkal. Mégsem volt egészen hiába való hajón eltöltött idő. Terveik szerint Japánban akartak partot érni, de a sors és az időjárás szeszélye folytán egy lakatlan szigetre kerülnek. Már felkészültek rá, hogy ott vészeljék át a telet, amikor – minő véletlen! – ott sodródik partra az erősen megrongálódott Kísértet is, fedélzetén a kapitánnyal, aki időközben elvesztette a legénységét.
Fölösleges az aggodalom, a kapitány súlyos beteg és nem is lát. Jöhet a heppiend. Végül egy hajó menti meg őket.
ÖnmaguktólJ

Egy férfi és egy nő kettesben a hajón, és még szeretik is egymást. Ördögi kísértés :D

2016. október 1., szombat

Éveim - 1993

1993
42 éves voltam.
Kitekintő:
George Bush és Borisz Jelcin aláírta a Start II. szerződést.
Bombát robbantottak a New York-i Világkereskedelmi Központban.
A délszláv háború Boszniában folytatódott. (A jelenlegi kormánypropaganda szimjére leegyszerűsítve: keresztények gyilkoltak muzulmánokat.)
Robbanás történt agy békásmegyeri panelépületben. Heten meghaltak.
Újratemették Horthy Miklóst.
Életbe lépett a maastrichti szerződés.
A pörbölyi tragédiában 12-en haltak meg, amikor egy iskolásokat szállító busz egy vonat elé hajtott.
Orbán Viktornak küldetéstudata támadt az űrt betölteni. Fodor Gábor, Ungár Klára és Molnár Péter kilépett a Fideszből.
Meghalt Antall József.
Nobel-díjat kaptak:
Béke: Nelson Mandela és Frederik Willem de Klerk
Irodalmi: Toni Morrison
Ebben az évben hunytak el: Trauner Sándor, Frank Zappa, Federico Fellini, Feleki Kamill, Lőrincze Lajos, Suka Sándor, Bólya Péter, Szűr-Szabó József, Gráber Margit, William Golding, James Hunt, Cseres Tibor, Mensáros László, Audrey Hepburn, Dizzy Gillespie, Rudolf Nurejev
A munkahelyemen már egész rutinos voltam az új munkakörömben, amikor felvettek mellém valakit, ami önmagában nem lett volna baj, mert az tényleg tarthatatlan volt, hogy az egész cégnél rajtam kívül senki nem ért hozzá, de odajött ugyanazért a fizetésért, amennyi nekem volt, így semmi esélyem nem lett számottevő fizetésemelésre. Akkor még senki sem sejtette egyszer majd ő lesz „nélkülözhetetlen” ember a cégnél. Közben annyira megszaporodtak a tervezésre váró készülékek, hogy kezdetben csak ideiglenesen egy-két hétre, aztán amikor leszerelt valaki, aki bevonulás előtt már végezte azt a munkát, véglegesen visszahelyeztek készülékszerkesztőnek. Ekkor valóban rengeteg tervezésre vagy gyártásra váró készülék volt. Egyikre sem volt elég kapacitás. Ekkor terjedt el az amondás a cégnél: Kétfajta készülék van, vagy nem készült el, vagy nem jó. Ehhez én még hozzátettem, ami elkészült és talán jó is, az nem kell.
A lányomnak eljött a pályaválasztás ideje. Sok elképzelése nem volt. Végül szakközépiskolába jelentkezett és bőrdíszművességet tanult.
Ő nyáron Györökre ment táborba. Péntek délután hoztam haza kispolszkival. Éreztem, hogy csúszik a kuplung, de úgy gondoltam Sárvárról, ahova hétvégére mentünk a nagyszülőkhöz, még megfordulok. Hát tévedtem. Jól felpakoltunk mindenféle zöldségből, gyümölcsből, jött velünk a lányom unokatestvére, Évi azt is kikönyörögte, hogy egy kiscicát elhozhasson anyámtól. Aztán Vasvárig valahogy eljutottunk, de ott úgy döntöttem, még egy emelkedőt már nem kockáztatok. Kerestünk egy autószerelőt, a kispolszki ott maradt nála, mi pedig busszal jutottunk haza.
Egy kép valamikor tavasszal, kerti munka közben. (Évi fényképezte, aki egy rajzpályázaton nyert pénzből fényképezőgépet vett magának.)

És egy karácsonykor azzal a bizonyos kiscicával:
macskaval.jpg
A zenei blokkban először az akkor elhunytakra emlékezem.
Dizzy Gillespie:
Frank Zappa:
Két akkor aktuális hazai sláger:
Koncz Zsuzsa: Százéves pályaudvar
(Sajnos valakiken mindig ott a jel.)
És jött a Kispál és a borz: