2015. augusztus 17., hétfő

Éveim - 1970

Ekkor 19 éves voltam.
Kitekintés:
Életbe lépett az Atomsorompó szerződés.
Budapesten átadták a metró első szakaszát.
Salvador Allende lett Chile elnöke.
Megalakult a Queen és az Abba.
Feloszlott a Beatles.
Befejezték az Asszuáni gát építését.
Foci VB Mexikóban. Világbajnok: Brazília. Magyarország nem jutott ki. (Ekkor jöttek a csehszlovákok? Nem néztem utána.)
Irodalmi Nobel-díjat kapott Alexndr Szolzsenyicin.
Ebben az évben születtek:
Csisztu Zsuzsa, Andre Agassi, Uma Thurman, Létay Dóra, Őze Áron, Térey János, Matt Damon, Mariah Carey
Elhunytak:
Max Born, Latabár Kálmán, Rényi Alfréd, Bertrand Russel, Kozma István, Váci Mihály, Veres Péter, Fekete István, Francois Mauriac, Jimi Hendrix, Erich Maria Remarque, Gamal Abden-Nasszer, Janis Joplin, Szabó Pál, Charles de Gaulle, Nelly Sachs
Azt hiszem, nem tévedek nagyot, ha feltételezem, Szolzsenyicin nevét sokkal többen ismerik, mint ahányan a műveit olvasták. Én is csak néhány részletet.
A metró avatására néhányan a katonaságtól is felmehettek.
Igen, ebben az évben még augusztus elejéig katona voltam. Az idősebbek még emlékezhetnek rá, ezen a télen szokatlanul sok hó esett, néha napokig nem jártak a vonatok sem, tavasszal ennek következménye lett a tiszai árvíz. Mi pedig alaposan kivehettük részünket a hólapátolásból.
Január végén mindenkit előléptettek őrvezetővé és szétosztottak bennünket harci osztályokhoz, én maradtam ugyanabban a laktanyában, egy másik alakulatnál. Mi voltunk az első fecskék, nem nagyon tudták, mit kezdjenek velünk, amit mi egyáltalán nem bántunk. Ásni valót azért találtak nekünk eleget, de nem erőltettük meg magunkat. Kaptam ártatlanul laktanyafogságot és érdemtelenül jutalomszabadságot. Egy hónapra újra visszahelyeztek az eredeti alakulathoz. Kiváló század lettünk, aminek jutalma egy háromnapos kirándulás lett volna, de ennek megszervezésére már nem volt idő, így az agárdi strandon töltöttünk két napot. Fürdőnadrágja szinte senkinek nem volt, de senkit nem zavart. Azért nem kis feltűnést kelthetett, amikor egy század katona megjelent zöldalsóban a strandon.
Egy kép nem sokkal leszerelés előtt.
Mindenki őrmesterként vagy törzsőrmesterként szerelt le, én lettem az egyetlen szakaszvezető, amire igazán büszke vagyok.
Egy hónap Gércén.
Egy kép nem sokkal leszerelés után.
Szeptemberben kezdődött az egyetem. Kollégista lettem, akkor Münnich, jelenleg Kármán Tódor vagy közismert nevén „ezres” koleszben, a Petőfi híd budai hídfőjénél. Első szobatársam egy szíriai fiú volt, aki jelenleg is Magyarországon él.
Míg évfolyamtársaim többsége a matekkal küzdött keményen, én a matek zéhákat könnyedén írtam négyesre, a tankörünkben csak egy vietnami lány tartotta velem a lépést, de nála ehhez nagy szorgalom is kellett.
bezzeg az orosz. Most mutatkozott meg előképzettségem hiánya, és Sipőczi tanár komolyan vette, hogy megtanít bennünket „külföldiül”. Majdnem minden órán összeszedtem egy egyest, pedig igazán tanultam, de a sok éves elmaradást nem tudtam behozni. A záró zéhára lefoglaltam a legjobb oroszos lány melletti helyet, és négyesre lepuskáztam róla, így meglett az egs.
A filmek továbbra is az érdeklődésem központjában voltak, az egyetemen működő filmklubnak és filmesztétika körnek egyaránt tagja lettem. Mindkettőt Csányi Miklós vezette.
Ebben az évben egy fontos film számomra Szabó István: Szerelmesfilm. Ekkor még nem is sejtettem, hogy ez afilm a magánéletemben is fontos szerepet fog játszani.
Ezenkívül rendszeresen jártam az Egyetemi Színpadra is. Néha azért tanultam is (oroszul).
Mivel az Illés az angliai turnéjukon a BBC-nek adott interjújuk következményeként a legjobb vidéki zenekar címéért küzdöttek, az Illés klub ekkor kimaradt.
És akkor jöjjenek a zenék.
Azt hiszem ezt mindenki ismeri:

Egy kis Black Sabbath:

Azért Illés nélkül se maradjunk.
Az egyik kedvencem:

És amit talán kevesebben ismernek.
Atlasz:



2015. augusztus 14., péntek

Olvasónapló

Dragomán György: Máglya
Annak ellenére, hogy szinte alig tudtam letenni a kezemből, ha elkezdtem olvasni, nem egy könnyed, nyári olvasmány.
Az olvasót beszippantja, magához láncolja a történet, de közben nem hagyja nyugodni.
A regény főhőse Emma, egy tizenhárom éves lány, aki egy balesetben nemrég veszítette el a szüleit. A diktatúra bukását, a tábornok elvtárs kivégzését, már egy intézetben éli át. Innen viszi magával mágikus képességekkel rendelkező nagyanyja, akinek eddig a létezéséről sem tudott.
Új lakóhelyén azonnal kiközösítik az osztálytársai a nagyapja vélt vagy valódi bűnei miatt.
Teljesen új életet kell kezdenie. Keresi önmagát, megismeri a családja történetét, mindkettőbe beleszól a politika, a történelem. Ami neki egy kedves emlék az anyjától, az másnak a diktatúra jelképe.
Kiderülnek a titkok. A nagyanya olyan súlyos terheket cipel, amelyek a legtöbb ember számára ép ésszel elviselhetetlenek, talán ezek elviseléséhez van szükség a hétköznapok mágiáira.
El lehet égetni egy nagy máglyán minden tárgyat, ami a diktatúrára emlékeztet, de az emberekben tovább élnek a reflexek, tovább él a gyanakvás, tovább él a gyűlölet, és gyűlölet mindig talál magának valakit, akire irányulhat.
Végezzünk ki néhány embert, akik talán tényleg nem bűntelenek, de biztos, hogy nem ők felelősek, azért, ami történt, és a halálukkal egy fikarcnyival sem kerülünk közelebb az igazsághoz, és nem oldunk meg semmilyen problémát,
Vagy lövöldözzünk bele egy kicsit a tömegbe, töltsünk meg néhány koporsót? Így aztán megint minden jó lesz? Újra jó irányba fog haladni a kisiklott forradalom?
A tárgyakkal együtt az embereket mégsem lehet máglyára dobni.
Nem lehet?
Vagy csináljunk hülyét magunkból és hagyjuk, hogy újra hülyék parancsoljanak nekünk?



2015. augusztus 9., vasárnap

Éveim - 1969

18 éves voltam.
Kitekintés:
Jan Palach Prágában, Bauer Sándor Budapestenfelgyújtotta magát.
Woodstock.
Holdraszállás.
A Concorde első próbarepülése.
Irodalmi Nobel-díjat kapott Samuel Beckett.
Ebben az épvben születtek:
Michael Schumacher, Bátorfi Csilla, Polgár Zsuzsa, Hajós András, Mincza Ildikó, Jennifer Aniston, Renée Zellweger, Cate Blanchett, Steffi Graf, Catherine Zeta Jones
Elhunytak:
Karl Jaspers, Dwight Eisenhower, Benedek Marcell, Tersánszky Józsi Jenő, Sinka István, Walter Gropius, Kodolányi János, Rocky Marciano, Ho Si Minh, Jack Kerouac, Vorosilov, Judy Garland, Brian Jones
A holdraszállást otthon néztem a tévében. Valamikor ebben az évben egy csere akció keretében lett tévénk. A nagyapámnak elromlott a rádiója, egy újat akart venni, a szüleim megegyezetk vele, megkapja a mi rádiónkat, és a nagyapám rádióra szánt pénzét kiegészítve vettek egy tévét.
Ekkor mutattak be három olyan filmet, amelyek hosszú időre meghatározó élményt jelentettek: Sára Sándor: Feldobott kő, Jancsó Miklós: Fényes szelek és Antonioni: Nagyítás (Blowup).
Ismét válaszút elé kerültem. Alternatívák: hazaköltözni Gércére, Pesten maradni és dolgozni vagy továbbtanulni.
Az első lehetőség nem volt reális, mechanikai műszerészként nem nagyon találtam volna munkát, mást  esetleg akadt volna, de ekkor már egyéltalán nem éreztem vonzónak a falusi életet.
A MOM-ban kezdő szakmunkásként 5,60-as órabért kaptam volna. Nem volt túl vonzó, de ha nem vettek volna fel egyetemre, ezt választottam volna, legalábbis átmeneti megoldásként.
Ekkor mutatkozott a jelentősége annak, hogy Pesten jártam középiskolába. Bár az érdemjegyeimen nem mindig látszott, jó tanulónak számítottam, és teljesen természetes lépésnek számított, hogy tovább akarok tanulni, az lett volna a furcsa, ha nem, míg ha otthon maradtam volna, bármilyen jó eredménnyel végeztem volna is el középiskolát, az lett volna, a természetes, ha el kezdek dolgozni.
Továbbtanulni, de mit? Titokban több lehetőséggel is kacérkodtam, többek között a filmrendezéssel is, végül maradtam megkezdett úton, amiről nem voltam meggyőződve, hogy ez az én utam, de ez látszott biztosnak, beadtam jelentkezésemet a BME Gépészmérnöki Karára, ahova aztán fel is vettek. A szóbeli felvételin a KISZ-es képviselőnek is feltűnt, hogy a szakmai tárgyakból vannak gyengébb osztályzataim, rá is kérdezett, biztos jól választottam-e.
Előbb persze le kellett érettségizni. Különösebben nem izgultam miatta, a szóbeli előtti napon Illés koncertre mentem az Egyetemi Színpadra, előtte futottam össze véletlenül az egyik osztálytársammal, és kérdeztem meg, hány órára kell menni. Aztán, amikor kiderül, csak másnap kerülök sorra, kezdtem el izgulni.
Bevallom nem éreztem nagy ujjongást, hogy sikerült, inkább valami szomorúságot, mert végérvényesen véget ért valami.
Szüleim nem lelkesedtek túlságosan, amikor megtudták, hogy tovább akarok tanulni, de azért láthatóan büszkék voltak, amikor megjött az értesítés, hogy felvettek.
Tabló.
Természetesen nem jártunk öt évig középiskolába. Eredetileg az egyik osztálytársam, akinek képzőművészi ambíciói voltak, készítette volna el a tablót, ha jól emlékszem egy halon lettünk volna pikkelyként elhelyezve, de Lizsicsár tanár úr tiltakozott ellene, és ragaszkodott hozzá, hogy teodolit legyen rajta. Erre az osztálytársam annyit mondott, akkor csinálja a Lizsicsár, aki végül i majdnem egy éves késéssel elkészítette, és elírta a kezdő évszámot. Hiányzik róla kedvenc tanárnőm, Puskás Márta, aki elvi okokból nem engedte, hogy a képét tablóra tegyék.
Csopotkép.
Ez a kép valamikor nyár végén készült.
Az egyetemre előfelvételisként vettek fel. A fiatalabbak kedvéért. Ez azt jelentette, a tanulmányaimat csak egy év múlva kezdtem meg, előtte 11 hónap katonaság.
Augusztus 31, születésnap, buli a haverokkal az ifiparkban, szeptember 1. bevonulás, Ganz Mávag kultúrház. Meztelen elvtársak sorakozó, irány Börgönd.
Túl sok szót nem akarok rá vesztegetni. Nem én voltam.
Légvédelmi rakétás lettem, szigorúan titkosan.
Katonakönyv.
Tabló.
Azt hiszem, nem nehéz kitalálni, melyik vagyok.
Egy kis ízelítő Woodstockból.
Janis Joplin:

Jimi Hendrix:

És egy kevésbé ismert előadó, Paul Butterfield:

Itthonról egy emblematikussá dal, ami erdetileg az Oroszlán ugrani készül című film betétdala volt, amúgy nem sok köze volt a filmhez: