2016. március 27., vasárnap

Hullám

A hullám
Elöljáróban egy netről vett idézet:
„1967 őszén, a kaliforniai Palo Altóban található Cubberley Gimnázium történelemtanára, Ron Jones egy kísérletbe fogott osztályával. A nemzeti szocializmusról tartott előadása során az egyik diákja olyan kérdéseket vetett fel, melyekre nem tudott válaszolni: „Hogy volt képes a német nép ignorálni a zsidó emberek lemészárlását? Hogy voltak képesek a városlakók, vasutasok, tanárok, doktorok azt állítani, hogy semmit se tudnak a koncentrációs táborokról és a tömeges mészárlásokról? Hogy tudták azt mondani azok az emberek, akiknek a zsidó szomszédjai, sőt barátai voltak, hogy nem voltak ott, amikor ezek a dolgok történetek?” Mikor eme kérdések elhangzottak, a tanárban megszületett a kísérlet ötlete. Létrehozott egy szigorú szabályokra épülő rezsimet az osztályban, amely korlátozta a tanulók szabadságát, és egységbe tömörítette őket. A mozgalomnak „A harmadik hullám” nevet adta. A tanár meglepetésére a diákok örömmel vállalták a feladattal járó elkötelezettséget. A kísérlet, amely eredetileg csak egy napig tartott volna, hamarosan az egész iskolában teret hódított. A kívülállókat kiközösítették, a tagok elkezdtek kémkedi egymás után, s azokat a diákokat, akik megtagadták a részvételt, megverték. Az ötödik napon Ron Jones kénytelen volt leállítani a mozgalmat.”
Ebből a történetből regényt Todd Stasser, és az ő regényét ültette át színpadra és magyar környezetbe Tasnádi István. Ezt a darabot adta elő a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház.
A darabban egy iskola hét keretében a diktatúra mellett a demokrácia és az anarchia modellezésének, összehasonlításának kellene megtörténnie.
De.
Azt még a demokrácia paródiájának sem lehet nevezni, hogy ha valakinek a javaslatára megszavazzák, hogy a Real Madrid jobb, mint a Barcelona, akkor harminc másodpercig az ő kezébe hatalom, és hatalmát mások szívatására használja. És ha valakinek nem fogadják el a javaslatát, mindjárt azon háborog, micsoda dolog, hogy mindenkinek ugyanannyit ér a szavazata. „Ezért tart itt ez az ország!”
Kedves Tasnádi István! Ön tényleg ezt gondolja a demokráciáról?
Az anarchia csoportot vezető tanárt, láthatóan eleve ellenségesen fogadják a diákok, aminek az oka igazából nem derül ki. Nincs megírva, vagy elfelejtették eljátszani? És hát Jászi Oszkár idézetekkel valóban szinte lehetetlen az érdeklődést felkelteni.
Valójában csak az autokrácia csoport működik. Kezdetben itt is csak a tanár személyisége az, ami együttműködésre készteti a tanulókat. Kedvelik, figyelnek rá, tud a gyerekekre hatni.
Van egy fontos jelenet, még a kezdetekkor, a tanár úr megmutatja a diákoknak, bárki válhat egy kisebbség tagjává, és lehet a többiek célpontja, aztán ez úgy elsikkad. Átmegy egy játékba, amellyel azt bizonyítja, vannak olyan feladatok, amelyek csak úgy oldhatók meg, ha valaki kívülről irányítja a többieket.
Igazából ez mindenkinek mindennapos tapasztalata, és egyáltalán nem következne belőle az, ami a darabban következik, hogy szükség van egy vezérre, aki a közösség minden lépését irányítja.
Teljesen természetes az igény, tartozni egy közösséghez. Abban sincs semmi kivetnivaló, hogy a közösséghez tartozást öltözködésükkel is kifejezik, vagy valamilyen szimbolikus jelentőségű tárggyal, esetünkben egy kékszalaggal.
Kérdés, hol a határ? Mikor válik egyszínes egyéniségekből álló, nyitott közösség, egy szürke a kívülállókban ellenséget látó, a saját tagjait is gyanakodva figyelő, feljelentgető masszává?
Számomra akkor következett ez be, amikor a vezérré előlépett tanár különösebb indok nélkül elküldi az egyik diákot, a többi diák is kirekeszti őt.
Azt is megmutatja a darab, egy autokratikus rendszer ellen szinte reménytelen demokratikus módszerekkel harcolni.
Ijesztő és félelmetes. Senki nem akadt, aki azt mondta volna, nekem ebből elég, és otthagyta volna társaságot. Senki nem mondta, ez nem tetszik, játszunk valami mást. Önként és dalolva, egymást túllicitálva adták föl önmagukat, egy igazán meg sem nevezett cél érdekében. Pezse, felforgatjuk a világot, mert nem mehet így tovább. De hogyan tovább? Arról nem igazán esett szó.
Valóban ennyire könnyen manipulálhatóak vagyunk?


2016. március 23., szerda

Éveim - 1985

1985
34 éves voltam.
Kitekintés:
 Meghalt Csernyenko, Gorbacsov lett az SZKP főtitkára.
Fegyverzetcsökkentési tárgyalások kezdődtek Genfben az USA és a Szovjetunió részvételével.
További 20 évre kiterjesztették a Varsó Szerződés érvényességi idejét.
39 szurkoló vesztette életét a brüsszeli Heysel stadionban.
Monori találkozó.
Megnyílt a Ferihegy 2. repülőtér.
VIT Moszkvában.
Live Aid koncert Londonban és Philadelphiában.
Taróczy Balázs – Heinz Günthardttal – megnyerte a férfi párost Wimbledonban.
Megalakult a 100 tagú cigányzenekar.
Földrengés Berhidán.
Megtalálták a Titanic roncsait.
Nobel-díjat kaptak:
Irodalmi: Claude Simon
Béke: Orvosok az Atomháború Megelőzéséért Mozgalom
Ebben az évben születtek: Lewis Hamilton, Cristiano Ronaldo, Tóth Vera, Berki Krisztián (tornász), Keira Knightley, Nico Rosberg, Rúzsa Magdi, Cseh László, Michael Phelps, Risztov Éva
Elhunytak: Ormándy Jenő, Marc Chagall, Enver Hodzsa, Török Sándor, Forgó László, Harag György, Heinrich Böll, Kálnoki László, Drapál János, Italo Calvino, André kertész, Rock Hudson, Orson Welles, Bíró László, Robert Graves, Ricky Nelson
Gorbacsov hatalomra kerülésével nagy változások kezdődtek, és elég korán tudni lehetett, nálunk is változások lesznek.
Az előző részben idéztem két bejegyzést a brigádnaplóból, azzal az ígérttel, lesz még folytatása.
Kezdjük az MSZBT vetélkedővel. Egy információ elakadása miatt öt fős csapattal készültünk a megyei döntőre a kiírásban szereplő három helyett, és csak a helyszínen derült ki csak hárman versenyezhetünk, így nem sok esélyünk maradt a továbbjutásra., és bár nem sokkal, de éppen lemaradtunk a továbbjutást jelentő helyekről. A pártbizottság viszont javasolta a munkahelyünknek, hogy küldjenek el bennünket egy jaltai jutalomutazásra. És melyik cég mondott volna akkoriban ellent a pártbizottságnak? Így hát áprilisban mind az öten utaztunk Jaltába. Nem ideális időpont egy tengerparti üdüléshez, de volt látnivaló bőven, és tenger tavasszal is tenger. Ez már Gorbacsov hatalomra jutása után, de még a szesztilalom bevezetése előtt volt, így volt alkalmunk a krími borok alapos megismerésére is.
Aki kíváncsi a részletekre bővebben itt olvashat róla:
Egy kép rólam, Jaltában:

A felszabadulás évfordulója alkalmából rendezett nagyvállalati (MOM) vetélkedőn az első helyezett díja moszkvai, a másodiké prágai út volt. Megcéloztuk a második helyet, de nem sikerült. Nyertünk. Így utaznunk kellett volna Moszkvába, ami végül elmaradt.
Mert közbejött a VIT-vágta. Ez egy többfordulós vetélkedő volt, melynek döntőjét a tévé is közvetítette. A cég csapatából hárman kerültünk be a megyei válogatottba, amely végül megnyerte a versenyt, így utazhattunk a moszkvai VIT-re. Ez már a szesztilalom bevezetése után volt, nem volt egyszerű a szükséges alkohol mennyiség beszerzése, de megoldottuk.
A másik moszkvai utat ekkor lemondtuk, ellenértékét évvégén pénzben kifizették.
Egy a helyi lapban megjelent kép, a vetélkedő megyei döntőjéről, ahol még MOM-os csapatként szerepeltünk:

A zalai csapat a szálloda előtt:


És Szuzdalban (néhány Pest megyeivel kiegészülve):

A VIT-ről részletesebben itt lehet olvasni:
A VIT előtt volt még egy hét nyaralás Badacsonytomajban a MOM üdülőjében.
Évinek szeptemberben kezdődött az iskola.
Az a dal, melyet a magyarok a legtöbbet énekelték a VIT-en:
Emlékezzünk a Live aid koncertre:

2016. március 16., szerda

Olvasónapló - Kártyavár

Michael Dobbs: Kártyavár
Ismét egy nyereménykönyv. A kiadó kategorizálása alapján thriller. Nem tudom. Szerintem nem. Legfeljebb a befejező néhány oldal okozhat némi borzongást.
A regény első kétharmadában csak az a közhely nyer megerősítést, hogy mocskos dolog a politika. Megkapunk mindent, amit e tárgyban már nagyon sok helyről ismerhetünk, idő előtti kiszivárogtatást, zsarolást, karaktergyilkosságot, hamis vádat, az utóbbi hitelességéhez szükség van némi okirat hamisításra is. Esetleg az okozhat némi meglepetést, hogy mindez Nagy-Britanniában, egy minta demokráciának számító országban történik. Így jutunk el a miniszterelnök lemondásáig. amit ő többek között az alábbi szavakkal indokol:
”Az ellenem felhozott vád az egyik legsúlyosabb, amivel közhivatal betöltőjét illethetik: hogy hivatalomat a családom gazdagítására használtam fel.”
(Egy nettó kommersz műről van szó, az igazságai közhely igazságok, amelyeket senki nem vitat.)
Természetesen a vád hamis, egy kis utánajárással leleplezhető lenne, ha háttérből irányító személyhez nem is jutnának el, de akkor mi lenne a regénnyel?
Innentől kezdve azt válik kérdéssé, meg tud-e állítani valaki egy teljesen gátlástalan, gyilkosságtól sem visszariadó, hataloméhes politikust. Egyetlen fiatal újságírónőnek tűnik csak fel, hogy ennyi minden nem történhetett véletlenül, és össze is rakja a mozaikokat, de minő véletlen ő pont az elkövetőbe szerelmes, a szerelem pedig vakká tesz, így csak a legfontosabbra nem jön rá, ki irányít a háttérből. Mellesleg a sajtót is a kezében tartja, hogy egy kis konteót is kapjunk, így az újságírónő legfeljebb a kollégájának mondhatja el, minek jutott a nyomára.
Vajon kinyílik végül a szeme, és megállítja a politikust? Ez talán már valóban thriller.

De a végét nem árulom el.

2016. március 11., péntek

Jazzszerda - Pátkai Rozina

„Bus donna barna balkonon
mereng a bibor alkonyon.”
Ezek a verssorok jutottak eszembe Pátkai Rozina első dalát, egy spanyol balladát, hallgatva  a zalaegerszegi jazzszerda sorozat legutóbbi koncertjén, de félrevezető ezt így az írás mottójának kitenni, mert Pátkai Rozinából az egész műsor alatt sugárzott az életöröm, akkor is, amikor éppen egy-egy szomorú dalt adott elő.
A koncert egy instrumentális számmal kezdődött, ráhangolva a közönséget a műsorra, és lehetőséget adott a zenészeknek (Tóth Mátyás gitár, Pecze Balázs trombita, Soós Márton nagybőgő és Cseh Balázs dob) megmutatni mit tudnak.
(Nemrég Csepelyi Adrienn írt egy cikket a Népszabadságban a közönség egyes tagjainak a koncert élvezetét zavaró viselkedéséről, a cukros zacskózörgetéstől a bekapcsolva hagyott mobilig, de megfeledkezett azokról, akik nem hagyják, hogy beléjük fojtsák a szót, és nem hagyják abba a mondanivalójukat olyan apróság miatt, hogy elkezdődött a koncert.)
Sokszor felmerül, hogy bizonyos fajta zenéket csak az tud hitelesen előadni, aki abba a zenei környezetbe beleszületik. Szerintem sok minden megtanulható, és hitelesség az előadó személyiségéből fakad. Egyébként hogy is énekelhetne egy magyar énekesnő bossanovát?
Ha a közönség nem is táncolt az asztalok tetején, mint azt a művésznő lehetőségként javasolta, azt hiszem nem tévedek nagyot, ha azt írom, mindenki nagyon jól érezte magát.
Ízelítőül néhány dal, amelyek a koncerten is elhangzottak.
Elsőként egy igazán szomorú, a viszonzatlan szerelemről:
A következő dal egykor nagyon népszerű volt, mostanra eléggé elfelejtődött:
Ami most is divatban van, egy kicsit talán el is kopott a sok feldolgozásban. Következzen egy olyan előadás, ami visszatérés a gyökerekhez:
Végül egy igazán vidám Chaplin szerzemény:

2016. március 1., kedd

Éveim - 1984

1984
33 éves voltam.
Kitekintés:
Európai biztonság- és bizalomépítési valamint leszerelési konferencia Stockholmban.
Meghalt Andropov, utódja Csernyenko.
Budapesten átadták a Skála Metrót.
Téli olimpia Szarajevóban.
Nyári olimpia Los Angelesben. Magyarország és a szocialista országok többsége bojkottálta.
Elrabolták és meggyilkolták Jerzy Popieluszko ellenzéki papot.
Meggyilkolták Indira Gandhi indiai miniszterelnököt.
A Sandinista Front nyerte a nicaraguai választásokat.
Ismét Ronald Reagan nyerte az USA elnökválasztást.
Bhopálban felrobbant egy vegyiüzem. 8000 halott. 120000 ember szenvedett maradandó károsodást.
Nobel-díjat kaptak:
Irodalmi: Jaroslav Seifert
Béke: Desmond Tutu
Ebben az évben születtek:
Király Viktor, Bye Alex, Michelisz Norbert, Katy Perry, Scarlett Johansson, Mark Zuckerberg, Harry herceg, Lindsay Vonn
Elhunytak:
Beamter Jenő, Johnny Weissmüller, Mihail Solohov, Ferencsik János, Michel Foucault, Brassaï, Richard Burton, Szabó Zoltán, Máté Péter, Paul Dirac, Francois Truffaut, Bánhidi László, Kosáryné Réz Lola, Truman Capote
Néhány eseménynél egy kicsit rácsodálkoztam: Ez már ilyen régen volt?
Számomra ez sem volt egy eseménydús év.
Ráakadtam egy dokumentumra, az ebben az évben tartott vállalti Ifjúsági Parlement beszámolójához készült melléklethez, amely különböző adatokat tartalmaz, és tartozik hozzá egy lista is a felsőfokú végzettséggel rendelkező dolgozókról, egy részüknél (35 év alattiaknál) feltüntetve a fizetést is. Eszerint akkor 5000Ft volt a fizetésem. A nem vezető beosztású mérnökök között ez volt a legmagasabb.
A KISZ titkárunk felkért, szóljak hozzá.  Az igazgató elvtárs úr beszámolójában azt mondta, minden jogos lakásigényt támogattak. A hozzászólásomat azzal kezdtem, az én lakásigényem biztos nem volt jogos, mert nem támogatták. Amúgy az én hozzászólásomra hivatkozva vezették be következő évben a rugalmas munkaidőt.
Pici munkahelyi javaslatra elkezdte a Pénzügyi és Számviteli Főiskola másoddiplomás képzését levelező tagozaton.
Én szabványügyintézői tanfolyamra jártam Csepelre. Munkakörömhöz csatolták a szabványügyintézést is, némi plusz javadalmazásért.
A baki gazdaság Augusztus 20-ra ismét szervezett egy kétnapos kirándulást, ezúttal a Debreceni Virágkarneválra. Hazafelé Budapesten ismét megnézhettük a tűzijátékot.
Két részlet következik az Elektron szocialista brigád naplójából. Igyekszem betűhíven közölni:
„1984. nov. 20.
A MOM Bp-i Szakszervezeti Bizottsága, KISZ bizottsága és Pártbizottsága által – hazánk felszabadulásának 40. év fordulója tiszteltére rendezett gyáregységi elődöntőn brigádunk csapata I. helyezést ért el, ezzel bejutott a budapesti döntő csapatai közé.
Csapattagok:   Szijártó Györgyi
                        Fehér Klára
                        Devecz Miklós
                        Mesterházi Zsolt”
Ehhez tartozik egy kép is:

„1984. nov. 30.
Az MSZBT által szervezett „Baráti szövetségben” című, ki tud többet a Szovjetunióról tárgyú városi szintű vetélkedőn csapatunk I. helyezést ért el, tagjai :       Szijártó Györgyi
                                                                             Mesterházi Zsolt
                                                                             Fehér Klára
                                                                              Husztik György”
Sok hasonló bejegyzés található, de ennek a kettőnek lesz folytatása.
Majd a következő részben.
Máté Péter emlékére hallgassuk meg egyik dalát:

Európa ekkor még vágyaink tárgya volt. (Rémálmainkban sem gondoltuk, hogy egyszer gyűlöletünk tárgyává válik.)
Ekkoriban lett népszerű Madonna: