Ekkor 15 éves voltam.
Kitekintés:
A Luna-9 szovjet holdszonda leszállt a Hold felszínére.
Megkezdték az angolna telepítését a Balatonba.
Először rendezték meg a Forradalmi Ifjúsági Napokat. (Három tavaszt ünneplünk: márc. 15.; márc. 21.; ápr. 4.)
Megkezdte működését az első házgyár.
Kínában elkezdődött a kulturális forradalom.
Megrendezték az első táncdalfesztivált.
Foci VB Angliában. Világbajnok: Anglia. Magyarország – Brazília: 3-1
Atlétika EB Budapesten.
Irodalmi Nobel-díj: Shmuel Yosef Agnon és Nelly Sachs
Ebben az évben születtek: Janet Jackson, John Cusack, Deutsch Tamás, Sophie Marceau, Mike Tyson, Halle Berry, Salma Hayek, David Cameron, Sinéad O’Connor
Elhunytak: Rideg Sándor, Tamási Áron, Hevesy György, Berda József, Lesznai Anna, Buster Keaton, Walt Disney
Visszatérve a Nobel-díjasokra. Nelly Sachsot hírből ismerem, de nem emlékszem, hogy olvastam volna tőle valamit. Shmuel Yosef Agnon galíciai születésű, izraeli író, teljesen ismeretlen számomra.
Az előző részben csak megemlítettem, Pesten ismerősöknél laktam. Egy kicsit részletesebben. Anyám még lány korában cselédként dolgozott náluk, aztán kialakult köztük valami barátságszerű. Anyu nagyságosnak szólította őket, nekik pedig egyszerűen Lenke volt. Amikor én odakerültem a már csak a feleség élt a nevelt lányával és az ő férjével, még egészen friss házasok voltak. A lány fodrásznő volt a Vígszínház melletti fodrászatban, a férje talán karhatalmista valamilyen tiszthelyettesi rangban. Angyalföldön, a Forgách utcában volt a lakásuk, egy egyemeletes, gangos bérházban. Az ő lakásuk összkomfortos volt, de voltak a házban olyan lakások is, ahol nem volt vécé, a hátsó (cseléd) lépcsőnél lévő közös vécéket használták. A fürdőszobában fafűtésű vízmelegítő, hetente egyszer, ha befűtötték, más napokon mosdás lavórban. A spájzban jégszekrény, a közeli jéggyárból 2-3 naponta vittem egy vödörben egyötvenért jeget.
Megpróbáltak az ő kispolgári értékrendjük szerint nevelni, de annyira idegen volt számomra, hogy csak ellenkezést váltott ki.
Májusban megszületett a kislányuk is, vele még mindig tartom a kapcsolatot.
A tanév során az osztályfőnökünk is elment szülési szabadságra, ez akkor olyan 3 hónap körül volt. Addig a történelem tanárnőnk helyettesítette, legnagyobb sajnálatunkra. A tanév befejezése után még volt egy hónap szakmai gyakorlat a MOM-ban. Fizetést is kaptunk, egyötvenes órabért.
Nyár otthon, Gércén. Munka a téeszben, apám nevére, háztájiban.
Ekkor még lelkes focirajongó voltam, így természetesen végignéztem a világbajnokságot, és nekem életem meccse a magyar-brazil 3:1. Saját tévénk még mindig nem volt, így meccsnézés a pártházban.
Ezen a nyáron volt az első táncdalfesztivál is. Bár a rádióban már játszották néhány számukat, ekkor robbant be a köztudatba az Illés együttes, kinél lelkesedést, kinél felháborodást kiváltva.
Szeptembertől újra Budapest. Anyu is feljött velem. Ekkor a fiatalasszony férje már nem élt velük, az okokról nem árultak el semmit.
Az atlétika EB-re csak anyu utazási papírjának lepecsételése miatt mentem ki a Népstadionba, de ott ragadtam, és még mindig szívesen nézem az atlétika versenyeket.
Az iskolának új vezetése lett, a szakközepes osztályok eléggé el lettek különítve a gimnáziumiaktól, majdnem külön tanári karral. Magyarból is új tanárnőt kaptunk, Puskás Márta személyében. Elég rosszul kezdődött a kapcsolatunk. Szeptemberben volt egy középfülgyulladásom, kb. két hét hiányzással, amikor visszamentem, mindjárt első órán feleltetett, én nem készültem, kaptam egy egyest és nagyon megsértődtem. Aztán írtunk egy „mi leszek, ha nagy leszek” típusú dolgozatot, én minden mindegy alapon kendőzetlenül leírtam az elképzeléseimet, elutasítva a felnőttek világát. Majdnem az egész szöveget aláhúzta hullámos vonallal, de ötöst adott rá. Ettől kezdve ő lett a kedvenc tanárnőm, és ő is bevallottan kedvelt engem. Nem tudom mivolt több, előnye vagy hátránya. Talán elnézőbb volt velem, de többet is követelt másoknál.
Megkaptuk még Hajas tanár urat, szakmai tanárnak. Azzal kezdte, hallotta, milyen kezelhetetlenek vagyunk, de ő majd betör bennünket. Három évig harcban álltunk. Egy osztálytalálkozóra valaki behozta az osztálynaplónkat, az ő beírásaival volt tele. Senki sem úszta meg.
Téli szünetben Gércén. Szilveszterkor nincs semmi buli a faluban. Bandában kószáltunk, tévéztünk. Majdnem összejöttem egy lánnyal. Azt gondoltam, csak játszik velem, nem is reméltem, hogy komolyan gondolja. Jóval később derült ki, de igen.
A rádió keresőjét csavargatva hallottam meg a következő dalt. Anélkül, hogy tudtam volna mi ez, a kedvencemmé vált. Talán mégsem áll olyan távol tőlem a Stones.
Természetesen nem maradhatunk Illés nélkül.
Végül egy dal, amire szerintem kevesen emlékeznek. Én úgy emlékszem Atlasz és Magay Klementina. Nem tudom, hogy kerül a képbe az Omega.