2016. február 23., kedd

Éveim 1983

1983
Harminckét éves lettem én.
Kitekintés:
Nigéria kétmillió illegális bevándorlót utasított ki.
Klaus Barbiet elfogták Bolíviában.
Ronald Reagan a Szovjetuniót a gonosz birodalmának nevezte, és bejelentette az űrfegyver programot.
Kibocsátották az ezerforintos bankjegyet.
A Pioneer-10 elhagyta a Nap bolygórendszerét.
A márkushegyi bányában 37-en meghaltak sújtólégrobbanás következtében.
Ebbenaz évben mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet a Földön, az Antarktiszon: -89,2 °C.
Lengyelországban megszüntették a szükségállapotot.
A szovjet légierő lelőtte a koreai légitársaság Boeing 747-es gépét. 269 ember halt meg.
Megnyílt a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház.
USA katonai agresszió Grenada ellen.
Felavatták a Paksi Atomerőmű első reaktorblokkját.
A Szépművészeti Múzeumból hat festményt raboltak el.
Bemutatták az István, a királyt.
Az ARPANET hivatalosan is átállt az IP protokoll használatára, ezzel létrejött az internet.
Nobel-díjat kaptak:
Irodalmi: William Golding
Béke: Lech Walesa
Ebben az évben születtek: Kerényi Miklós Máté, Görbicz Anita, Amy Winehouse
Elhunytak: George Cukor, Louis de Funés, Szász Péter, Tenessee Williams, Arthur Koestler, Illyés Gyula, Mezey Mária, Muddy Waters, Romhányi József, Kazal László, Anna Seghers, Palotai Boris, Joan Miró
Mozgalmas év volt, ami a világpolitikát illeti. Meg tudná valaki mondani, miért is emeltek szobrot Budapesten Ronald Reagannek? Amennyire visszaemlékszem, akkortiban még a vízcsapból is háború folyt.
Nekem viszont eléggé kutakodni kellett az emlékeimben, mi is történt velem ebben az évben.
Ami után nem kellett kutatni: Meghalt az apám. Aki olvasta régebbi írásaimat, tudhatja, nem voltunk köztünk felhőtlen a kapcsolat, de ekkorra már rendeződött, és okozott egy kellemes meglepetést is. Amikor Évit örökbe fogadtuk, a családban tőle tartottunk leginkább, hogy nem fogja elfogadni, de úgy láttam igazán örült neki.
Végiglapoztam a brigádnaplót, de nem találtam semmi olyan bejegyzést, ami említésre méltó lenne. a munkahelyemen ez tényleg egy eseménytelen év volt.
Próbáltam utána nézni, de nem találtam nyomát, úgy emlékszem valamilyen utazási könnyítést kihasználva szerveztek egy háromnapos utat Ausztriába, összekapcsolva a bevásárló turizmust, Bécs nevezetességeinek megtekintésével. Vittünk szovjet pezsgőt, és vettünk egy Philips márkájú sztereo rádiós magnót. Az addigi Szokol rádióhoz képest óriási minőségi ugrás volt. Hazafelé Grazban is tettünk egy városnéző sétát.
Ismét sikerült eljutni Csopakra az ÁGOK üdülőjébe. Most már nem is tűnt olyan luxusnak. Évi most már tényleg fürödhetett a Balatonban. Kellett neki vagy három nap, hogy lemerészkedjen a lépcsőről, utána viszont alig lehetett kikönyörögni őt a vízből. Úgy emlékszem végig jó idő volt.
Szintén a baki gazdaságban szerveztek egy kétnapos kirándulást. Első nap Esztergom, Visegrád, Szentendre látnivalói, szállás Horányban, egy vízi sporttelepen. Második nap Budapest, este a tűzijáték megtekintése.
Ennyit sikerült összeszednem az emlékeimből.
Egy kép, Évi negyedik születésnapján, anyámmal:

Egy részlet az István, a királyból, mert egyre jobban unom a politikát:
És jöjjön egy kis édes álom:

2016. február 18., csütörtök

Olvasónapló - Halál Barcelonában

Nyertem néhány könyvet, köztük Francisco González Ledesma: Halál Barcelonában című krímijét.
Nem tudom, illik ilyen címet adni? És egyébként sem érzem találónak. Kétségtelenül Barcelonában játszódik, és halál is előfordul, mégis nagyon fantáziátlannak érzem. Az eredeti címe: No hay que morir dos veces, ami a google fordító szerint nagyjából azt jelenti, senki sem hal meg kétszer. Sok értelme a regény ismeretében ennek sincs.
„Az üres esték olyanok, mint a levegő, ami csupa por, meg minden.”
Oldalanként nagyjából három ilyen bölcsességet kapunk.
Három szálon indul a cselekmény, amelyek közt a regény közepe táján felsejlik egy laza kapcsolat, ami elég és elfogadható lenne, de a szerző nem elégedett meg ezzel, a regény végén egy igencsak erőltetettnek és mesterkéltnek tűnő megoldással szorosabbra fűzi a szálakat, amelyeknek nem sok köze van egymáshoz.
Az egyes fejezetek mindig úgy fejeződnek be, illetve szakadnak félbe, hogy az ember várná a folytatást, de ahhoz előbb el kell olvasni a cselekmény másik két szálának egy-egy fejezetét is. Ügyes megoldás az érdeklődés fenntartására.
Mind három szál megérdemelne akár egy önálló regényt is, de végül mindhárom torzó maradt.
A befejezés zavaros és elnagyolt, igazából nem derül ki semmi, már ami az okokat illeti. Hacsak nem fogadjuk el a sejtetett összeesküvés elméletet. Ne fogadjuk el. De ha mégis, akkor is zavaros az egész, teljesen indokolatlan gyilkosságokkal.
Nem vagyok egy terrorizmus szakértő, de az nagyon amatőr dolognak tűnik, hogy mit sem sejtő áldozatra erősített robbanó övet csak úgy le lehet tépni.



2016. február 15., hétfő

Egy kis zene - Varnus Xavér

Varnus Xavér egykor városi orgonistaként teljesített szolgálatot városunkban, azóta ez a státusz megszűnt, és hangversenyterem orgonája csak kivételes alkalmakkor szólal meg. Egy ilyen kivételes alkalom volt a tegnapi Varnus Xavér koncert. Az előadó talán még mindig egy kicsit hazajár városunkba. Szerencsére viszonylag gyakran találkozhatunk vele.
A koncert kezdete előtt fél órával már hosszú sor kígyózott a bejárat előtt a szemerkélő esőben, mivel helyfoglalás érkezési sorrendben történt, mindenki igyekezett jobb helyekre pályázni. Talán nem lenne megoldhatatlan feladat helyre szóló jegyeket kiadni.
A koncertre színes programot állított össze. Természetesen Bachot: D-moll toccata és fúga, Air) és Chaconne, melyet Bach szóló hegedűre írt, és amelyből számos átirat készült, ezen koncerten Varnus Xavér saját orgonára és zongorára átírt változatát játszotta Tóth László zongoraművész, a helyi zeneiskola tanára kíséretében.
Ezen a felvételen Boros Misi közreműködésével hallható:
 Talán méltatlanul kevéssé ismert zeneszerző Antalffy-Zsiross Dezső, aki Varnus Xavér szerint korának legjobb orgonistája volt. Tőle két figyelemreméltó darabot hallhattunk.
Carl Jenkins rock zenészként is ismert walesi zeneszerző. Az ő egyik miséjéből hallhattunk három tételt, a Városi Vegyeskar közreműködésével.
Az Agnus Dei tétel:
És a Sanctus tétel, ami egy kicsit a Carmina Buranat idézi, (itt nem Varnus Xavér előadásában hallhatjuk)
A műsor második részében egyetlen mű, Enrico Bossi orgona versenye hangzott el, a Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekar közreműködésével. Ritka adódik rá alkalom, hogy egy orgonaversenyt élőben lehessen hallani.
Az egyes darabok között érdekfeszítő és közérthető zenetörténeti kiselőadásokat is hallhatunk. Az én itt leírt információim nagy része is innen származik.

2016. február 12., péntek

Jazzszerda - Wohner Dóra

Igazán dicséretes, hogy helyi tehetségek is szereplési lehetőséget kapnak Jazzszerda színpadán. Wohner Dóra fiatal zalaegerszegi énekesnő talán a jövő lehetséges jazzénekes sztárja.
A hangja megvan hozzá. A műsorban elhangzott kísérő szövege szerint a jazzben találta meg élete értelmét, és miért ne hinnénk el neki. Feltételem, át is érzi az előadott dalokat, de a közönségnek még nem mindig sikerül ezt átadnia. Nem tudom megfogalmazni mi okozta, de a koncert közben sokszor volt valamiféle hiányérzetem Azt hiszem, nemcsak én voltam ezzel így, érzékelhetően a legnagyobb tapsot egy László Attila feldolgozás kapta, amit nélküle adott elő a zenekar. Ki kell emelni Tahin Szabolcs gitárjátékát.
Bár a zenekar Wohner Dóra nevét viseli, jogosan, hisz az ő kíséretére szerveződött, a zenei vezető mégiscsak az együttes billentyűse és egyben Dóra tanára: Berkes Dániel.
Hallva a közönség reakcióit Dórával kapcsolatban a leggyakrabban elhangzott jelző az aranyos volt. Igen. De az nem elég.
Nagyon fiatal még, és énekelni sem túl régóta tanul, van lehetősége a fejlődésre.
Kívánom neki, hogy tudjon élni a lehetőséggel, és akkor néhány év múlva, mint ismert jazzdívát hallogathatjuk a Jazzszerda műsorában. Ha lesz még akkor Jazzszerda.
Egy kis ízelítő:

2016. február 8., hétfő

Házasok vagyunk mi egyáltalán?

Efrájim Kishonról nem sokat tudtam eddig, így A házasságlevél című darabját sem ismertem. Tudom, illett volna, de egy félig művelt mérnök vagyok sajnos, jól tudom, de legalább minden előítélettől mentesen nézhettem a darabot a színházunkban.
Mielőtt rátérnék sajátnak vélt gondolataimra, nem hagyhatom ki, hogy ne idézzem kedvenc helyi kritikusomat:
„Jóllehet, Besenczi Árpád darabhoz fűződő korábbi kötődése, a markáns karakterek megformálására lehetőséget nyújtó családi történet eseményeinek humortól sem mentes közérthetősége, motiválta a zalai társulatot, hogy a szerző halálának tízedik évfordulóján műsorra tűzze Kishont Ferenc – Rónai András fordításában (1990) megjelent – komédiájának színpadra állítását.”
Igazán dicséretes, hogy műsorra tűzték a színpadra állítást.
„A feladatunk nyilván semmi más,
mint a könnyű, de igényes szórakoztatás.”
(KFT)
Mint az idézett dalsorokkal is jeleztem egy „nettó kommersz” (© Kukorelly Endre) előadást láthattunk, ami egyáltalán nem baj, bár nem szükségszerű.
A bonyodalmat a szülők hiányzó házasságlevele okozza, amelyre a lányuk esküvője miatt lenne szükség, illetve a vőlegény anyja, aki egy igazán rendkívüli asszony, ragaszkodik hozzá, hogy minden dokumentum rendben legyen, és a szülők most döbbennek rá, lehet, hogy ők hivatalosan nem is házasok, mert elindultak ugyan a rabbiátusra, de közbejött valami, és valaki megígérte, hogy elintézi, de lehet, hogy megfeledkezett róla.
Láthattunk egy jó ízléssel és jó humorérzékkel megrendezett előadást, enyhén karikírozott szerepekkel, és rengeteg poént. A közönség szinte végigneveti az előadást. Mert bármily furcsa is, ez egy olyan komédia, amely nem mentes a humortól.
Besenczi Árpád és Ecsedi Erzsébet elhiteti velünk, hogy huszonöt éve házasok.
Bár a darab hangsúlyosan Izraelben játszódik, mégis úgy éreztem, akár városunkban is játszódhatna. (Tudom, ezt más is leírta, de mielőtt olvastam volna is ezt gondoltam.) Multikulti? Vagy egyszerűen csak emberi?
Heppiend? Van!
Egy csodás véletlen folytán előkerül a házasságlevél, igaz nagyrészt fölöslegesen. A menyasszony lecseréli a vőlegényt. De hogy is tudni versenyezni egy szakbarbár statisztikus, aki tartózkodik az alkoholtartalmú italok fogyasztásától, sőt tartózkodik a szénsavtartalmú italok fogyasztásától, versenyezni egy traktorossal, aki szabadidejében Adlert olvas, és még jóképű is? És a szülők is rájönnek, házasságlevéllel vagy anélkül, még mindig szeretik egymást, és nem tudnának egymás nélkül élni, bármennyit zsörtölődnek is egymással.

Omnia vincit…

2016. február 3., szerda

Éveim - 1982

1982
31 éves voltam.
Kitekintés:
Felavatták a Budapest Sportcsarnokot.
Falkland-szigeteki háború.
Felavatták az Ópusztaszeri Nemzeti Emlékparkot.
Magyarországot felvették a Nemzetközi Valuta Alapba.
Irán támadást indított Irak ellen.
Meghalt Brezsnyev, utódja Andropov.
Bekapcsolták az elektromos hálózatba a Paksi Atomerőmű 1. blokkját.
Foci VB Spanyolországban. Világbajnok: Olaszország. Első körben kiestünk.
Irodalmi Nobel-díjat kapott: Gabriel Garcia Márquez
Ebben az évben születtek:
Molnár Ferenc (Caramel), Pars Krisztián, Marian Cozma, Anne Hathaway, Asafa Powell, Vilmos herceg
Elhunytak:
Thelonious Monk, Szabó Gábor, John Belushi, Bernáth Aurél, Jékely Zoltán, Carl Orff, Romy Schneider, Hervay Gizella, Ingrid Bergman, Grace Kelly, Ungváry László, Dobozy Imre, Gáll István, Jacques Tati, Leonyid Brezsnyev, Molnár Tibor, Házy Erzsébet, Arthur Rubinstein, Luis Aragon, Rainer Fassbinder, Henry Fonda
Brezsnyev halálakor az egyik munkatáram egy néptánc csoport kísérő zenészeként Bulgáriában, elmondása szerint ott valóságos nemzeti gyász volt.
Ekkor már az új lakásban laktunk, bár közel sem volt még kész. A műszaki átadás is csak ez év tavaszán történt meg. Egy kicsit tartottunk tőle, mert előtte nem sokkal minden apróságba belekötöttek, és nem adták meg elsőre a lakhatási engedélyt, anélkül pedig nem fizették ki a kölcsön utolsó részletét, viszont törleszteni már kellett. Szerencsére nálunk nagyon nagyvonalúak voltak, előírtak néhány hiánypótlást, de inkább csak a forma kedvéért, a lakhatási engedélyt elsőre megadták.
Egy kép a házról, abból az időből, a nyitott garázskapu fölötti rész a mienk:

A katonaságtól ismét kaptam egy meghívót adategyeztetésre, ahol bemutattam a gyomorvérzéssel kapcsolatos leleteimet, amelyek alapján alkalmatlannak nyilvánítottak, így a további katonáskodást megúsztam.
Picit megkérték, hogy menjen vissza dolgozni. Évközben csak a város másik végén sikerült Évit bölcsődébe elhelyezni. Pici kijárt Bakra dolgozni, én is a város más részén dolgoztam, autónk nem volt, így elég macerás volt a napi indulás, és megérkezés, de megoldottuk.
A balatonedericsi KISZ táborban lehetőség volt kisgyerekes családoknak is üdülésre. Vittük magunkkal Évi egyik unokatestvérét is, aki akkor öt éves volt. Első nap ebédnél gyanús volt, hogy Évi nem akar enni, megmértük a lázát, 39 fok. Mentünk a táborvezetőhöz, éppen akkor ment el az orvos, telefonon sikerült elérni, azonnal visszajött, és mindennap odajött motorral beadni az injekciót, zuhogó esőben is. Egy fillért nem fogadott el tőlünk. Pici a másik kislánnyal lejárt a strandra, én Évivel maradtam a táborban, utolsó nap mentünk csak le a strandra, de akkor sem fürödtünk, csak mégis lássuk a Balatont.
A munkahelyemen szerveztek egy kirándulást Szegedre a Szabadtéri Játékokra, a Háry Jánost láttuk.
Szeptembertől Évi óvodába járt, az legalább már nagyjából útba esett, csak egy kis kitérőt kellett tenni.
Évi három éves:

Nem a kedvencem, de kihagyhatatlan, Michael Jackson: Thriller

És egy dal Katona Kláritól, mert nekem sem tetszik, ha valami nagyon gömbölű :)

2016. február 1., hétfő

A szoba

Moziban voltunk. Hosszú idő után.
A szoba
Egy lányt elrabol egy férfi és fogva tartja egy kerti fészerben, ahol a lánynak születik egy fia is. Ez az alapszituáció, amit csak a szereplők elbeszéléseiből ismerhetünk meg.
A filmbeli történet a fiú, Jack, ötödik születésnapján kezdődik. Egy zárt világot ismerhetünk meg, melyben a szoba jelenti a világmindenséget. Itt él Jack  A fészeren csak egy tetőablak van, amin át csak az eget lehet látni. Amit a tévében látnak, mert tévéjük azért van, az nem a valóság része. Jacknek ez a szoba egy olyan teljesség, amelynek minden apró kis részletét alaposan ismeri. Ők ketten az anyával az univerzum lakói, a fogva tartójuk, öreg Nick, nem része az életüknek, bár mindenben tőle függenek.
Innen sikerül megszökniük Jack aktív közreműködésével. Ehhez azonban először el kell fogadtatni vele, a szobán kívül is van élet, a falaknak van másik oldala is, az ajtón nemcsak öreg Nick tud kimenni, amit a tévében lát, a nagy része valóság.
A kezdeti eufória után jön a hétköznapok valósága. A szoba zárt és jól ismert világa után Jacket szinte sokkolja a valóság, magába zárkózik, továbbra is csak az anya jelenti számára a világot.
Az anya rádöbben, az élet nélküle is ment tovább, nem azt a világot találja, ahonnan hét éve elrabolták, és még azt is kétségbe vonják, hogy jó anya.

Érdekes, elgondolkodtató film.