2015. március 25., szerda

Főszerepben az ablak

obsidian
2014.12.21
Kultúra
 A miniszter félrelép.
Zalaegerszeg, Hevesi Sándor Színház
Nem nagy lelkesedéssel mentem, de ha már bérletünk van…
A bohózat sem tartozik a kedvenc műfajaim közé, és a film sem nyerte meg a tetszésemet.
Ezek után nagyon kellemes meglepetés ért. Egy végig pergő előadás, üresjáratok nélkül, nem túljátszott szerepekkel, nem poénkodó színészekkel, nem tartanak hatásszüneteket, nem is lehetne, hisz szinte minden mondatban van valami poén.
Persze az alaphelyzet nem túl életszerű, nem tipikus, hogy egy előkelő szálloda hatodik emeletén a függönyt félrehúzva egy hullának látszó személyt találunk az ablakban. És akkor racionális megoldás helyett, ami egy más műfajt eredményezne, a szereplőknek kreatív ötletei támadnak, de minden egyes ötlet, amivel egy problémát megoldani vélnek, új problémák sorát eredményezi.
A darab egyik főszereplőjévé az a bizonyos ablak válik, amely a megfelelő dramaturgiai pillanatban lezuhan, megoldva ezzel egy problémát, vagy új bonyodalmat okozva. Fontos szerepe van még az ajtónak is, ahol mindig rosszkor lép be valaki, vagy belép valaki, akinek nem kellene.
A nézőknek nem volt más dolga, mint végignevetni az előadást.

Telelés

obsidian
2014.12.10
Személyes
 Mint azt már talán írtam is, ha december eleje, akkor Hévíz.
Így volt ez idén is, azzal a paradoxonnal, hogy Picinek időközben ellenjavallt lett a termálvízben fürdés. Teljesen azért azt sem hagytuk ki, mert azért csak nem jövünk úgy haza Hévízről, hogy egyszer sem fürdünk.
Így maradtak a séták és kirándulások, bár az időjárás annak sem igazán kedvezett, szinte mindennap esett az eső, és esőben sétálni mégsem a legkellemesebb elfoglaltság. El azért nem riasztott, de a tervezettnél kevesebb volt belőle. Aztán hazafelé az autóból a felhők mögött már látni lehetett a napot, és amire hazaértünk ki is sütött. Igaz csak rövid időre, de akkor is…
Ez nem ér. J
Újságot nem olvastunk, tévében csak filmcsatornák, internet csak ha valami halaszthatatlan volt. Néha kell egy kis elszakadás.
Aztán hazaérve találkoztam a kötelező drogteszttel, és hogy, aki ellene van, az a kábítószerezést támogatja.
Na ne má’!
Aztán mér????

Olvasónapló

Olvasónapló
obsidian
2014.11.25
Kultúra
 Esterházy Péter: Egyszerű történet vessző száz oldal – a Márk-változat –
Meglepődtem, amikor elkezdtem olvasni, a kardozós[1] változat után másra számítottam.
Nem lepődtem meg, a Harmonia caelestis két része ugyanígy eltér egymástól.
Egy kitelepített család élete valahol az isten háta mögött. De hát isten az isten háta mögött is jelen van.
Természetesen a Márk-változat Márk evangéliumára utal, ami meg is jelenik a regényben egyes szám első személybe átírva, mintha Jézus saját maga mesélné el a történetét.
„De az örökélet nem azt jelenti, hogy örökké tart az élet, hanem hogy nincs is ott idő, nem is lehet mérni, vagyis élet sincsen.”
A nagymama úgy tud mesélni istenről. hogy fölfoghatatlan lesz, hogy isten ne volna.
A kisebbik fiú süketnéma, vagy csak nem akar beszélni, mégis ő meséli el a történetet.
Szavak nélkül is utat talál istenhez.
A nagyobb fiú a szavak embere.
„Amit leírok, az is valóságos.”
Igen, mert nem lehet bármit leírni, és amit le tudunk, le merünk írni, az már valóságos.
„A te mondatod, hogy nincsen mondatod, mondta. Apánk mondata a tehetetlen csönd. Anyánk mondta a keserű nevetés. Az én mondatom, hogy az én mondatom a mondat. És a nagymama mondata, hogy ne féljetek, kicsinyhitűek.”
Pontos.


[1] De most komolyan, mi baja a helyesírás ellenőrzőnek azzal, hogy kardozós?

Olvasónapló - Természetes fény

obsidian
2014.11.11
Kultúra
 Elöljáróban egy idézet régi naplómból:
„Amikor elkezdtem írni ezt a naplót a Jadviga párnáját, Závada Pál regényét, olvastam, közben a végére értem. Egy kicsit talán annak a hatása is, hogy elkezdtem írni. Hosszú idő után végre ez egy olyan könyv volt, ami igazán tetszett”
Több mint tizenöt éve írtam a fenti sorokat, az akkor még szigorúan titkos és csak általam olvasott naplómba. Jó néhány évnek el kellett még telnie, hogy írásaimmal a nyilvánosság elé merészeljek lépni. Így annak, hogy most itt vagyok Závada Pálnak is van némi köze.
Természetes fény
Nem könnyű olvasmány. Lemértem. Több mint egy kiló.
Amúgy sem, de az egyáltalán nem baj.
A történet (történetek) a második világháború idején, illetve az azt közvetlenül megelőző és követő években játszódik, néhány napjainkig húzódó szállal. Egymásba fonódó sorsok, tettesek és áldozatok, néha egy személyben tettesek is és áldozatok is, de mindannyian vesztesek. Mi engedhető meg túlélés érdekében? Hol az a határ, amit nem lenne szabad átlépni? Ki válik aljassá, ha büntetlenül követhet el aljasságokat?
Több szempontból, az egyes szereplők elbeszéléseiből, tudósításaiból ismerjük meg az eseményeket. Néha titokzatos elbeszélő által kiigazítva.
És természetesen a fényképekből.
„A fényképen fölismerhető személyek nem azonosak – de hogyan is lehetnének azonosak? – a regény szereplőivel.”
Olvashatjuk a figyelmeztetést a könyv elején. És valóban, hogyan is lehetnének azonosak.  Mint a könyv végén található jegyzékből kiderül, a képek különböző gyűjteményekből származnak, mégis teljes egységet alkotnak a szöveggel. Néha illusztrálnak, néha ellentmondanak, néha kiegészítenek, asszociációkat keltenek. A történetből tudhatjuk, hogy Semetka István fronton készített képei elvesztek, de a leírt képek mégiscsak megjelennek. És vannak igazi fiktív képek is, amelyek fényképezőgép hiányában csak az elbeszélő fantáziájában jelennek meg. És van , amikor kiderül nem lehet az a képen, amit az aktuális szereplő (elbeszélő) állít.
Egy dokumentum:
"1941: XV. TÖRVÉNYCIKK
a házassági jogról szóló 1894 : XXXI. törvénycikk kiegészítéséről és módosításáról, valamint az ezzel kapcsolatban szükséges fajvédelmi rendelkezésekről

14. §. Az a magyar honos nemzsidó, aki zsidóval, az a zsidó, aki magyar honos nemzsidóval, úgyszintén az a magyar honos zsidó férfi, aki külföldi honos nemzsidó nővel a 9. §-ban foglalt tilalmat megszegve házasságot köt, bűntettet követ el és öt évig terjedhető börtönnel, hivatalvesztéssel és politikai jogai gyakorlatának felfüggesztésével büntetendő. Ugyanígy büntetendő az a polgári tisztviselő, aki tudja, hogy a 9. §-ban foglalt házassági akadály áll fenn és a házasság megkötésénél közreműködik. Ha pedig a polgári tisztviselő gondatlanságból működik közre az ilyen házasság megkötésénél, vétséget követ el és büntetése három hónapig terjedhető fogház. Az ebben a §-ban meghatározott bűncselekményekre az 1878: V. t.-c. 7. §-ának rendelkezéseit alkalmazni kell.
15. §. Vétséget követ el és három évig terjedhető fogházzal, hivatalvesztéssel és politikai jogai gyakorlatának felfüggesztésével büntetendő az a zsidó,
aki magyar honos tisztességes nemzsidó nővel házasságon kívül nemileg közösül, vagy
aki magyar honos tisztességes nemzsidó nőt házasságon kívüli nemi közösülés céljára a maga vagy más zsidó részére megszerez, vagy megszerezni törekszik.”
Természetesen ez így nem szerepel a regényben, de következményei annál inkább. És nem értem. Akik ezt a törvényt megalkották, véleményezték, végrehajtották, akiket nem érintett, csak tudtak róla, komolyan gondolták ezt. Nem érezték, hogy az agyrém? Vagy teljesen természetesnek vették, mint azt hogy lopni nem szabad? Teljesen megfelelt az erkölcsi érzéküknek? Ennyire manipulálhatóak vagyunk?
Végül egy epizód.
Semetka János – a már említett Semetka István apja – a falu egykori bírája, aki soha semmilyen aljasságot nem követett el, és mégis úgy érzi nincs helye a falujában, a lakosságcsere keretében vándorol ki Szlovákiába, egész életében beládázva őrizgeti a régi hazájából kiszállított értékeit. Nem talált új hazát. Várt valamire, megpróbált valamit túlélni.
Jó lenne egyszer túlélés helyett egyszerűen élni.


Nyugger buli

obsidian
2014.11.08
Személyes
 Akár már hagyománynak is tekinthető. Harmadszor rendezték meg városrészünk nyugdíjasainak találkozóját.
Az előző évekhez Viszonyítva kellemesen csalódtam.
Igen, az eddigi gagyi operett haknikat legalábbis ötlettelennek éreztem, olyan jó lesz ez a nyugdíjasoknak alapon.
Szerencsére idén ez elmaradt.
Nem úsztuk meg a szokásos politikusi semmitmondást.
A szokásos protokoll után kezdődött a műsor.
Megszokott műsor volt az iskolások szereplése. Egy kis mese két kisgyerektől.
Ugyancsak hagyománynak tekinthető a helyi nyugdíjas klub elnökének szavalata. Kiderült, ha egy valódi verset mond (Ady: Imádság háború után), akkor egészen jól szaval.
Nem tudom, volt-e benne koncepció, vagy véletlenül alakult így. A következőben a nyugdíjas klub kórusa I. világháborús katonadalokat adott elő, műsoruk egy részében közreműködött a Press Dance táncegyüttes is.
Utána a Zalaapáti Harmonikások következtek. Szabadkoztak, hogy egy órás műsorral készültek, de a szervezők csak fél órát engedélyeztek nekik. Nekem ennyi is bőven elég volt. Bevezető számuk alapján feltételezem, szélesebb repertoárral rendelkeznek, de amit utána előadtak, eléggé egysíkú volt, és nem is az én stílusom.
Végül ismét a Press Dance táncosai adtak nagyon színvonalas műsort. Nem is értem, ha városunkban ilyen profi táncosok vannak, a színház egy musicalhez miért nem tud egy normális tánckart összehozni, miért kénytelen lájtos koreográfiákat alkotni.
Illetve a táncosok műsorát megosztotta a kórus egyik tagjának szóló száma, pajzánnak nevezett nótákat adott elő. Nem kellett volna.
Még egy vacsorára is vendégül láttak bennünket. A műsorvezető először rám ijesztett, amikor babgulyást ígért. Nem mintha nem kedvelném, csak nem este hétkor. kiderült gulyásnak gulyás, de nem bab, és egészen finom volt.
A jelenlevők megszavazták, a harmonikások játsszanak a vacsora alatt is, ezzel viszont kizárták a normális beszélgetés lehetőségét.


Obsidian és az esküvő

obsidian
2014.11.06
Személyes
 Már több mint két éve járt egymással Obsidian és a kedvese, amikor Obsidian befejezte az egyetemet, és elkezdett dolgozni. Obsidian kedvese ekkor némi türelmetlenséggel a hangjában kérdezte Obsidiantól, hogyan gondolja további kapcsolatukat. Obsidian úgy gondolta, a közeljövőben akár össze is házasodhatnak, ha már? Obsidian kedvese azonnal aktivizálta magát, és gyakorlatias gondolkodású lévén a munkahelyén rögtön üdülési beutalót szerzett, hogy legyen hová nászútra menniük, egyszersmind meghatározva ezzel az esküvő legkésőbbi időpontját is. Nem vacakoltak lánykéréssel és eljegyzéssel, közösen megvették a jegygyűrűket (amit aztán Obsidian az esküvő után két hónappal el is vesztett, azóta sincs neki), és bejelentették a családjuknak az esküvő tervezett időpontját, amivel rögtön megütközést keltettek. A nászút kezdetét megelőző szombat november1., ez számukra teljesen jó időpontnak tűnt. ?Hogy képzelitek mindenszentekkor lakodalmat tartani!?? Pedig ekkor még szó sem volt róla, hogy lakodalmat is tartanának, de velük lehetett beszélni, és elhalasztották a nagy napot a Nagy Október előestéjére, azaz november hatra. Így legalább Obsidiannak egy jó ideig nem okozott problémát a házassági évfordulójuk dátuma.
Obsidian Pesten dolgozott, a kedvese Bakon (csak semmi pajzán gondolat, ez egy falu Zalában), az esküvőt Sárváron tartották. Ez okozott némi szervezési problémát. Akkoriban még csak minden második szombat volt szabad, viszont szombat délelőttönként elvileg mindenhol volt félfogadás. Szabadságuk a nászútra sem volt elég. A házasság kötési szándékot legalább egy hónappal előre be kellett jelenteni az anyakönyvvezetőnél, nehogy már csak úgy ripsz-ropsz házasodjanak az emberek. Így egyetlen szombatjuk maradt, amikor ezt el tudták intézni. Szerencsére nem csak elvileg volt félfogadás, de dolgozott az anyakönyvvezető is. Újabb leküzdhetetlennek látszó probléma: kötelező házasság előtti tanácsadás. Úgy gondolták, hogy ezt majd valamikor közben letudják. Nem úgy van az! Az anyakönyvvezető elvtársnő addig semmit nem hajlandó csinálni, amíg nem viszik neki az igazolást. Az sztk-ban hetente egyszer van tanácsadás, az időbe még beleférne, de Obsidiannak ez két nap szabadságába kerülne. Ekkor valaki azt mondja, hogy szerinte a körzeti orvos is végezhet tanácsadást. Egy próbát megér. Legalább húszan várakoztak előttük. Szerencsére az asszisztensnő jó ismerősük. Elmondták neki problémájukat. Beszél a doktor úrral. A következő beteg után elkéri a személyijüket. Hogy a doktor úr milyen tanácsokat adott az igazolványuknak, talán sohasem fog kiderülni, de kiadta az igazolást.
Obsidian kedvese gerbera csokrot akart magának. Lett is nagy felháborodás. ?De hát az színes!? (Bizony az.) Obsidian leendő sógora, felajánlotta, hogy szerez fehér gerberát, és el is készítteti a csokrot. Ezzel a kedélyek is megnyugodtak, és Obsidianék válláról is levett egy gondot. Aztán, amikor az esküvő előtti napon érte mentek a megadott virágboltba, egy gyönyörű színes csokor várt rájuk. Mindenkinek nagyon tetszett:D
Közben a szülők eldöntötték, hogy lakodalmat kell tartani. Kedvesének szülei lefoglalták az éttermet, Obsidian apja szerzett zenészeket.
Esküvő előtt fényképeszkedés. A fényképész lány különböző pózokba állítgatja őket, egy darabig minden baj nélkül zajlik, de akart egy egymásra nézős képet is készíteni. Nagy hiba volt. Ahogy egymásra néztek mindkettőjükből kitört a nevetés, szabályos röhögő görcsöt kaptak. Jó negyedóráig áll a munka. Obsidian kedvesének húga már nagyon türelmetlenül várta őket a Zsigával, hogy mindenkit eljuttathasson a házasságkötő terembe. A nagy kapkodásban meghúzta az autó elejét, ami után kiszállt a kocsiból és nem volt hajlandó többet vezetni. Obsidian apósa vette át a sofőrködést, de közben annyira eltelt az idő, hogy majdnem lekéstek saját esküvőjükről.
A lakodalom már különösebb probléma nélkül zajlott. Igaz nem mindig kellemes, ha valaki a saját lakodalmán ismerkedik a helyi népszokásokkal. Obsidian apja széles jókedvében odaadta cigányoknak az éttermi számlára szánt pénzt, úgy kellett tőlük visszakönyörögni. De hát ezek csak apró kellemetlenségek voltak. Menyasszonytánc után Obsidianék elbúcsúztak a vendégektől, kicsit pihentek, összecsomagoltak, és hajnalban vonatra szálltak.
PS.: Ez éppen 39 éve történt. (Régi írás, áthozva a nolblogról.)

Megszólal a némafilm

obsidian
2014.11.02
Kultúra
 Biztos, bennem van a hiba. Több ismerősöm – köztük olyanok, akiknek igazán számít a véleménye – szerint egy nagyon jó előadás. Nekem mégsem jött be teljesen.
A kölyök – musical a zalaegerszegi színház előadásában.
Amikor szünetben beszélgettünk, első benyomásként annyit mondtam, egy kicsit lagymatagnak érzem, és a jelenlévők nagyjából egyet is értettek velem.
A második felvonás talán egy árnyalattal meggyőzőbb volt, de az összképen nem sokat változtatott.
Chaplin némafilmje alapján készült. Először kicsit zavarba ejtett, hogy csupa magyar szerzőt láttam a színlapon.
A film történetét egy keretjátékba helyezték, amiben megjelenik Chaplin személyesen, és a film (feltételezett) keletkezéstörténetéről szól.
A lepusztult külvárost megjeleníteni kívánó díszlet, egyáltalán nem látszik lepusztultnak, és nagyon steril.
Hertelendy Attila tökéletesen utánozza Chaplin jellegzetes mozgását, jól énekel. Csak, és ez nem az ő hibája, ha valamit eljátszik a némafilm gesztusrendszerével, teljesen fölösleges ugyanazt szavakkal is elmondani. Vagy-vagy.
A szereplők egy része burleszket játszik, egy része a realista színjátszást képviseli, Lőrincz Nikol a házmesterné szerepében a némafilmes karakter paródiáját adja, nagyon jól és látványosan, és ez nála sem az ő hibája, de kilóg a darabból.
Nagyon jó volt a gyerekszereplő, a nevét csak azért nem említem, mert kettős szereposztásban megy, és elfelejtettem megnézni, ezen az estén melyikük játszotta. Tényleg tehetséges, és nem játszott rá a cukiság faktorra. Dicséretes.
Jól szólt a kórus. Kaptunk egy, talán a társulat képességeihez igazított, lájtos koreográfiát.
Nem arról van szó, hogy nem tetszett az előadás, egész jól szórakoztam, de úgy érzem, több lehetőség volt a darabban.

Zorán

obsidian
2014.10.12
Kultúra
 Tegnap Zorán koncerten voltunk a Városi Sportcsarnokban.
Nem túl sokat hallottam eddig élőben. Ez volt talán a negyedik alkalom. Vagy a harmadik.
Szerintem a sportcsarnok nem igazán alkalmas koncert helyszínnek. Voltam már olyan rendezvényen, ami teljesen élvezhetetlen volt, de tavaly a Csík zenekar koncertjén meg tudták oldani, hogy nem volt semmi zavaró tényező. Most is bizakodtam.
A csarnok előtti téren zajlott a sörfesztivál, magunkat a tömegen átverekedve jutottunk a bejáratig. Még időben érkeztünk ahhoz, hogy jó helyet találjunk magunknak. Körülnézve megállapítottam, itt ismét visszhangosítás lesz. És sajnos nem tévedtem. Nem volt élvezhetetlen, de néha zavaró.
Nekünk így is jó?
„Szól már szól” – szólt az első dal, csak Zorán hangja nem szólt ekkor még igazán, csak valahonnan hátulról vagy alulról, de csak valami beállítási gond lehetett, a következőkben már ő is rendesen szólt.
Jó érzékkel váltogatták az új dalokat a közismert régebbi slágerekkel, alkalmat adva a zenekar tagjainak is tudásuk bemutatására. Horváth Kornélt egy hangszóló erejéig magára is hagyták a színpadon. Ezalatt volt legzavaróbb visszhang. Ha valaki nem tudná, a hang egy ütőhangszer. Az új dalok közül engem a következő fogott meg legjobban:
A koncerten nem Bíró Eszterrel énekelte Zorán, hanem a vokál egyik tagja lépett elő szólistává. A nevét nem azért nem írom le, mert nem tartom említésre méltónak, de nem jegyeztem meg, melyikük volt a három közül. Elnézést.
Szünet nélkül majdnem két és fél órát voltak színpadon, nem voltak üresjáratok, nem volt leülés, a hangulat folyamatosan emelkedett.
Utolsó ráadásként a Kóló hangzott el:


2015. március 24., kedd

Talált kép

obsidian
2014.09.30
Személyes
 Találtam egy képet.

Nem tudom, hogyan került hozzám, de arra pontosan emlékszem mikor és miért készült. A pontos dátumot nem tudom, ha nagyon kellene, utána tudnék nézni, valamikor 1985. április végén.
Az esemény: nevezés a VIT-vágta vetélkedőre. Ez úgy működött, hogy össze kellett szedni egy maximum 10 fős csapatot, valahol össze kellett gyűlni, reggel a rádióban ismertették a feladatokat, amelyeknek a megoldásával lehetett nevezni. A feladatok között voltak kötelezőek és szabadon választottak. Az egyik kötelező feladat valamilyen környezet átalakítás volt, fényképekkel dokumentálva. Ezzel bajban voltunk. A munkahelyünkön gyűltünk össze egy irodában, kinn a városszélén, autónk nem volt, szombaton busz 2-3 óránként, gyakorlatilag semmi mozgáslehetőségünk nem volt. Semmi ötletünk nem akadt, mit alakíthatnánk át a gyárban, és eszközeink sem voltak.
Valakinek eszébe jutott, a galvánlaboros hölgyek kialakítottak egy virágágyást a műhely fala tövében, adjuk el azt, mint a mi környezet átalakításunkat. A közelben felhalmozott kiselejtezett ládákkal beborítottuk a virágágyást, ügyelve rá, hogy kárt ne okozzunk. Fotó. A ládákat felpakoltuk egy targonca utánfutóra. Fotó a szállításról. Ez a kép került valahogy hozzám. Rossz minőségű a kép, nem olvasható, de egy aznapi újság is látható, igazolva, mikor kész6ült. Fotó a virágágyásról. Feladat megoldva.
És akkor jött egy telefon a KISZ bizottságról, a helyi újságtól kijönnének hozzánk. Bukta. Azokon a virágokon látni nem frissen vannak ültetve. Újabb ötlet. Minden palánta tövéhez odaöntöttünk egy pohár vizet, így már egészen úgy nézett ki, mintha akkor palántáztuk volna. Olyan aprósággal már igazán nem foglalkoztunk, hogy szemerkélő esőben minek öntözni.
A képen látható négy fiatalemberből egyedül kerültem be a megyei válogatottba, (a tíz fős csapatból hárman) amely csapat végül megnyerte a vetélkedőt és utazott a moszkvai VIT-re.

Férfiak klubja

obsidian
2014.09.27
Egyéb
 Budai Hella egyik írásában foglalkozott már a Férfiak Klubja nevű társasággal:

Akkor kommentben jeleztem, én is kitöltöttem a kérdőívűket, de ígéretük ellenére nem kaptam róla visszajelzést. Csak késett, de nem múlott.
„Megérkeztek az I. Nagy Férfiteszt eredményei.” – adta hírül egy mai e-mail.
Mielőtt belefognék a teszt eredményinek ismertetésébe, még egy idézet az e-mailből:
„A Férfiak Klubja a férfias, tettre kész, aktív Férfiakat és a férfias értékekért kiálló Nőtársainkat tömöríti. Közösségünk rendszeresen napirenden tartja a Férfi értékeket és a Férfiasság teremtő erejét. Együttes kisugárzásunk ismét presztízst ad a Férfi-erényeknek! Az általunk generált társadalmi változás eredményeként ismét nő a felelősségvállalás, a tartás, a döntésképesség, a filozofálást felváltja a cselekvőképesség! Minél többen ápoljuk az értékeinket, annál erősebb a kisugárzásunk. Egy élvezhetőbb és értelmesebb világot teremtünk. Férfiként a Nőkért és a jövő generációkért!”
Hááát… Nem szerénykednek. Persze azért nem ártana, he elárulnák, milyen férfias értékekre és erényekre gondolnak, annyi mindenesetre kiderül, a gondolkodást nem tartják férfiasnak.
Akkor nézzük a tesztet:
Az első kérdés esetében mindössze 2,5 százalék gondolta úgy, hogy trendinek lenni fontosabb, mint egyéniségnek.
Nem akarok kötözködni, de miért ne lehetne valaki trendi, ha egyéniség. Vagy egyéniségnek lenni nem trendi?
A válaszadók több mint kétharmada gondolja azt, hogy a férfiak többsége nem dominanciára, hanem méltó elismerésre vágyik.
Igazán dicséretes, de szerintem ez sem vagy-vagy kérdés.
A nőkre vonatkozó kérdésben még nagyobb lett az egyetértés, a megkérdezettek több mint háromnegyede szerint a nők többsége valójában a férfias értékek megerősödésére vágyik.
De mik azok a férfias értékek, amelyeknek a megerősödésére a férfiak szerint a nők vágynak?
Ennek a következő kérdésből kellett volna kiderülni. Felsoroltak egy csomó „értéket”, amelyekből mindenki tetszőleges számút jelölhetett be, fontossági sorrend meghatározása nélkül, aztán kijött, a legférfiasabb érték, ha valaki humoros. Már nem emlékszem rá, lehet hogy én is bejelölte, de ha rangsorolni is kellett volna, biztos nem került volna az első ötbe. Valószínűleg nem én voltam az egyetlen. Az élmezőnyben végzett még: önálló, lovagias, hűséges, gyengéd.
„Elmosogat, ha kell” – jelölték meg értékként. Erősen primitív utalás a családon belüli munkamegosztásra. Amúgy a középmezőnyben végzett.
A sor végén kullogott: macsó, uralkodó, szolgáló.
„Melyik az a generáció, aminek a férfias értékei a leginkább különböznek a Tiédtől?” – volt a következő kérdés.
Természetesen a 15-25 év közti korosztályt jelölték meg legtöbben, a meglepetés csak az, hogy a15-25 év közöttiek is. Úgy látszik, a fiatalok többsége férfiasabbnak tartja magát korosztályánál.
A válaszadók 47 százaléka érzi úgy, hogy a mai ifjak leginkább a médiából tanulják a férfi szerepeket, 25,6% szerint pedig már egyáltalán nem is divat tanulni férfi szerepeket, ezért a most felnövekvő korosztály már nem is tanulja sehonnan.
Azt hiszem, csalnak az érzéseink. Attól, hogy úgy érezzük, a fiaink nem hallgatnak rá, azért még, mint minta, igenis hatással vagyunk rájuk, még ha lázadnak is ellene.
Annak a kérdésnek, hogy gyerekként mit gondoltunk, mennyire leszünk majd elégedettek magunkkal, nem sok értelmét látom.
Hogy most ki mennyire elégedett az egyes szerepeivel túl szerteágazó ahhoz, hogy részletesen foglalkozzam vele, és nem is biztos, hogy szerencsés szétbontani apára, férjre, munkavállalóra valakit, ezek mégiscsak többek, mint egy szerep, és nem választhatók el egymástól.
A kérdőívből kiderül még, a férfiak nem tartják magukat a teremtés koronájának, és nem érzik úgy, hogy férfiuralom van.
A kérdőívet kitöltők 9,5 százaléka szerint a férfias értékeket megbecsülik és a férfiakat kifejezetten pozitívan értékelik, 36 százalék viszont ezzel szemben azt érzi, hogy kifejezetten nem becsülik meg ezeket az értékeket, sőt, inkább a női értékek felsőbbrendűségét hangsúlyozzák a közbeszédben. A másik két válaszlehetőséget megközelítőleg ugyanannyian jelölték be: 29 százalék szerint a férfi értékeket helyén kezelik (a női értékek kiegészítéseként) és helyesen értékelik, 26 százalékban pedig fel sem merül ez a kérdés, semmi nem juttatja eszükbe ezt a témát.
Én is az utóbbi 26%-ba tartozom.
15, 5 százalék mindig igyekszik férfiként megnyilvánulni, 36,2 százaléknak nem központi kérdés a férfiasság, de azért néha igyekszik ezt az oldalát előtérbe helyezni, 36,7 százalék pedig sokszor igyekszik férfiként viselkedni és megnyilvánulni. (10 százalékának nem érdekes ez a megközelítés.)
Szerintem sem.
Arra a kérdésre, hogy kell-e valamit tenni a férfias értékek védelméért, a többség igennel válaszolt. (Csak zárójelben jegyzem meg, azt még mindig nem tisztáztuk, mik azok a férfias értékek, amelyeknek a védelméért érdemes lenne kiállni, mert az azért senki nem gondolja komolyan, hogy a humorosság a legfőbb férfias érték.)
Utolsó kérdésként feltették, szánnánk havi 10 percet a férfias értékek védelmére. Itt lehetőséget sem adtak olyan válaszra, ere nincs semmi szükség.

Nagyjából ennyi.
Van egy társaság, amely veszélyben érzi a férfias értékeket, anélkül, hogy tisztáznák, mik is ezek az értékek. Összeállítanak egy szakszerűtlen, sugalmazó válaszokat tartalmazó kérdőívet, ezzel próbálva igazolni saját törekvéseiket.
Van ennek valami értelme?

(Túl)érettek

obsidian
2014.09.21
Személyes
 Úgy alakult, az érettségi találkozókat valamikor ősszel tartjuk. Történelmileg.
Még valamikor a múlt században. 45 éve.
Ez már talán tényleg történelem.
Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola, Budapest, Márvány utca. Finommechanikai műszerész osztály. Ez csak valami félreértés, igazából senki nem lett műszerész.
A középiskolás időszak az a kor, amikor még erőteljesen alakul jellemünk, világnézetünk, személyiségünk, és tagadhatatlan, osztálytársaink, akikkel ezt a négy évet együtt töltjük, még ha néhányan tagadják is, hatással vannak ránk. Akár név szerint is meg tudnám nevezni, kik azok, akik hatással voltak rám. Persze nem fogom. Lehet persze, hogy ők egészen máshová jutottak, mint amerre az ő hatásukra is én elindultam.  Talán ez is természetes. És érdekes látni, ki hova jutott. Ki maradt hű akkori önmagához, és ki lett egészen más.
Öregszünk. Az unokák mellett, vagy talán még őket is megelőzve, a betegségek voltak a legfőbb beszédtéma.
Néhányan morbidnak is érezték, hogy a Farkasréti temető mellett volt találkozó.
Sajnos egyre több a halottunk is.
Aki azért nem jött el, mert úgy érezte, az első találkozókon mindenki csak dicsekedett a sikeres életével – én akkor is csak szerénykedtem – sajnálhatja, most a panaszkodás volt a jellemző. Elsősorban persze az egészség miatt. Dicsekvésre most már elsősorban az unokák adtak okot.
Gyerekeink közül egyre többen élnek, dolgoznak külföldön. Örömteli és egyben szomorú is.
Visszagondolva akkori önmagunkra, vajon azoknak a fiatalembereknek tetszene, amivé váltunk?


Olvasónapló - Szigetek az Ármlatban

Olvasónapló - Szigetek az Áramlatban
obsidian
2014.09.08
Kultúra
 Ernest Hemingway: Szigetek az Áramlatban
Ismét egy olyan könyv, amely évekig megbújt a könyvespolcon olvasatlanul. (Már nem sok van.)
Az író halála után majdnem tíz évvel jelent meg, ilyen esetekben mindig gyanús, hogy az olvasószámára bármennyire tökéletesnek és befejezettnek tűnik is, az író még úgy gondolta, nincs még kész, vagy nem elég jó.
Egy kis magyarázat a címhez. Az Áramlat a Golf-áramlat, a szigetek a Karib-tenger térségében találhatóak.
A regény három lazán összefüggő részből, amelyek közt az összekötő kapocs a főszereplő Thomas Hudson festő.
Az első rész valamikor a harmincas években játszódik. Visszavonultan él Bimini szigetén. Befutott, ismert festő, anyagi gondjai nincsenek, megengedheti magának, hogy ne foglalkozzon az elvárásokkal. Három gyereke – két anyától – nála tölti a szünidejét. Hosszú beszélgetések a gyerekekkel, emlékek felidézése, a jövő tervezése. Az egyik fiú Az öreghalász és a tengert idéző küzdelme a nagy hallal. A szinte idilli hangulatot végig belengi valami szomorúság. Talán annak tudata, hamar véget ér ez az állapot, és soha többé nem ismételhető. És röviddel a gyerekek elutazása után jön a tragikus hír, a két kisebb fiú autóbalesetben elhunyt.
A második rész már a világháború idején történik. Thomas magányosan él Havannában a macskáival, illetve valamilyen katonai szolgálatot teljesít egy hajón. A fejezet annak a néhány napnak a történetét meséli el, amikor a vihar miatt nem tud tengerre szállni. Nemrég tudta meg, hogy Tom, a legidősebb fiú, aki vadászpilótaként szolgált, elesett. Véletlenül összefut Tom anyjával, egyetlen nővel, akihez igazán kötődik, és aki tőle tudja meg közös gyermekük halálát.
A harmadik részben egy kis hajó kapitányaként üldözi egy elsüllyedt német tengeralattjáró személyzetét a szigetvilágban, végül ő is halálos sebet kap.
Sükösd Mihály szerint, - aki jegyzeteket írt a könyvhöz, ahonnan kiadásra vonatkozó információkat is szereztem – ha Hemingway befejezte volna regényt, az körülbelül fele ekkora terjedelmű lett volna.
Lehet, mégis azt hiszem, az olvasók csak nyertek ennek a szövegnek a kiadásával.


Ünnep

obsidian
2014.08.21
Személyes
 Az idén mazochista voltam.
Mint már többször írtam, szomszédomban Szent István, minek következtében Augusztus 20. alkalmából rendszeresen itt tartják a városi ünnepséget, az ünnep előestéjén, így akaratlanul is fültanúja vagyok az eseményeknek. Az utóbbi időben csak az ünnepséget követő műsoron szoktam személyesen is megjelenni, most, nem tudom milyen megfontolásból, az ünnepséget is végignéztem.
A helyszín adottságaiból is következően jó ötven méter távolság volt az ünnepség szereplői és a közönség között. Régebben azért meg tudták ezt másképp is oldani. Talán ma már úgy gondolják, jó, ha megvan a kellő távolság.
A Himnusz elhangzása után Furján Gellért atya köszöntötte a résztvevőket.
Kérdezhetném, mit keresett ott, hisz ez a városi ünnepség, és nem egy katolikus rendezvény, de igazából nem zavart, rövid volt, és még értelmesen is beszélt.
Gecse Péter mondott ünnepi beszédet.
Családon belül megörökölte az önkormányzati képviselőséget, és mindjárt az Oktatási, Kulturális és Sport Bizottság vezetője lett. Biztos nem érdemtelenül.
Nagyon magabiztosan és nagyon rosszul felolvasott egy összeollózott közhelygyűjteményt.
Nem először hangzott el: Szent István szobra köszönti a városba érkezőket.
Hát nem! Legfeljebb búcsúzik a városból távozóktól.
Egyrészt hátat fordít az érkezőknek, ami még egy király részéről is nagyfokú udvariatlanság lenne, másrészt az érkezők nem is látják, mivel abból az irányból takarják a fák.
Nem is értem, vajon mire gondol, amikor ott áll a szobor előtt, látja maga előtt a várost, tudja mögötte már nincs semmi, látja az érkező autók hátulját, és jönnek szembe a távozó autók, közben mondja: köszönti a városba érkezőket. Ha politikus lesz valaki, a valóság, mint olyan megszűnik számára?
És Magyarország újra a kereszténység védőbástyája Európában.
Igen, Szent István köszönti a városba érkezőket.
Közben a Harangláb népzenei együttes műsora színesítette a programot.
Az ünnepség végén vonulás a szobor mögé, ahol szintén a Harangláb együttes adott koncertet. Eddig csak mint egyes színházi produkciók kísérő zenekaraként ismertem őket, saját műsorukat most láttam és hallottam először. színvonalas és jó hangulatú előadást tartottak. Hogy valami jó is legyen az estében.

Egyedül

obsidian
2014.08.12
Személyes
 Egyszer a Sex és New York kapcsán feltettem a blogomban a kérdést: Jót tesz-e egy házasságnak heti két szabadnap?
Akkor még jobban zajlott az élet itta szigeten is, elég sok hozzászólás is érkezett, és az lett a konklúzijóó, mindenképpen jó, ha megvan rá a lehetőség, hogy ne érezzük kényszernek az együttlétet.
Bevallom, néha én is vágytam egy kis egyedüllétre, és hiányzott a lehetősége.
Aztán, igaz kényszerből, hetekre egyedül maradtam, már az első napon nagyon rossz volt egyedül, illetve nem is igazán egyedül volt rossz, mert nem is voltam mindig egyedül, de akkor is hiányzott Pici.
Amikor egyszer felhívott a barátnője, és azt mondta, legutóbbi beszélgetésükkor egy kicsit depisnek érezte Picit, majdnem azt válaszoltam, lehet, hogy én depisebb vagyok nála. És az is voltam.
Sokszor éreztem úgy, zavar, hogy nem úgy osztom be az időmet, ahogy szeretném, és most, hogy senki nem szólt bele, hogy osszam be az időmet, nagyon szigorú napirend szerint éltem. Pedig azt hittem, nincs már bennem semmi megfelelési kényszer.
Igen, talán jó lenne, ha volna lehetőség néha a különélésre, hogy ne érezzük kényszernek, az együttlétet, de biztos nem élnék vele, mert mégiscsak az a legjobb, ha vele vagyok.

ZAKO

obsidian
2014.07.14
Kultúra
 Azaz Zalaegerszegi Kortárs Művészeti Fesztivál a Kvártélyházban.
Kvártélyház.
Amikor Zalaegerszegre kerültem még járási tanácsként funkcionált, aztán régi megyeházaként emlegették, mostanában pedig egyszerűen kvártélyháznak nevezik. Ennek az épületnek a belső udvarán tartanak nyaranta színházi és zenei előadásokat. Egyben a Kvártélyház egy intézmény is, amely a rendezvényeket szervez, nemcsak a kvártélyházban. Az idei nyár nyitórendezvénye volt a ZAKO, ami ha jól számoltam, 12 előadásból álló sorozat, ebből mi kettőt láttunk: az Edith és Marlene-t és a Szkalla lányokat.
Edith és Marlene
Egy kicsit félrevezető a cím, valójában inkább Edith Piafról szól a darab, Marlene Dietrichről csak annyiban, amennyire kapcsolatba került Piaffal. Hogy ez a kapcsolat fikció vagy valóság, nem tudom, de nem is érdekes. Két nagy formátumú, öntörvényű, egymástól nagyon különböző egyéniségű művész találkozása csak izgalmas lehet, és ha ez jó zenével is társul, semmi sem hiányzik egy kitűnő színházi élményből. Persze kell hozzá két nagy szerű színésznő is. Botos Éva és Nagy-Kálózy Eszter személyében, ők is adottak voltak.
Szkalla lányok
A Macskajáték kamara változata, a két főszereplőre redukálva. Minimális díszlet, mindent a két színésznőnek kell eljátszania. És eljátsszák. A szerepéből adódóan Béres Ilona színesebb egyéniség, de lehet, hogy Tordai Terinek volt nehezebb dolga Giza eljátszásával. Szünet nélkül majdnem két órát színpadon voltak, úgy, hogy nem volt közben egy percnyi üresjárat sem. És egy apróság, de fontos. Ők tudnak úgy hangosan beszélni, hogy nem kiabálnak.